Aвстралийски финансов регулатор е изразил загриженост за FTX Australia малко след като компанията е започнала дейност през март миналата година.
Според информацията Австралийската комисия за ценни книжа и инвестиции (ASIC) е била загрижена за начина, по който FTX Australia работи, след като компанията е успяла да получи лиценз в страната чрез поглъщането на финансовата институция IFS Markets през декември 2021 г.
Председателят на ASIC Джо Лонго смята, че това е позволило на FTX Australia ефективно да заобиколи нивото на контрол, което обикновено се прилага към компаниите искащи да придобият австралийски лиценз за финансови услуги (AFSL).
Според документите, регулаторът е издал уведомление по раздел 912C на FTX през същия месец, в който тя е започнала да функционира, изисквайки от криптоборсата да предостави информация, в която се посочва какви финансови услуги предоставя и каква дейност в областта на финансовите услуги извършва, за да се определи дали лицензополучателят отговаря на теста за подходящо и надлежно лице.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Цената е над $23,500 – можем ли да стигнем $25,000?
Информацията също така потвърждава, че в месеците между първоначалните опасения на ASIC и срива на FTX на 11 ноември регулаторът е поставил борсата под „надзорна дейност“ и ѝ е издал общо три известия. Освен това става ясно, че регулаторът е бил загрижен за дейността на FTX още през октомври.
FTX Australia беше една от над 130-те свързани с FTX компании, които спряха дейността си, след като управляваната от Сам Банкман-Фрийд криптоборса влезе в процедура по несъстоятелност.
Австралийският филиал на FTX е с временно отнет финансов лиценз на 16 ноември и доброволно е обявен в несъстоятелност, като дължи пари или крипто активи на около 30,000 австралийски клиенти и 132 компании.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.