Инвестирането в Биткойн може да изглежда сложно, но е много по-лесно, когато го разделите на стъпки.
Отговор на въпроса как да купя Биткойн и други криптовалути се намира все по-лесно с всеки изминал ден, а легитимността на борсите и портфейлите също нараства.
Въпреки че е почти невъзможно самият Биткойн блокчейн да бъде хакнат, възможно е Вашият портфейл или сметка в борсата да бъдат компрометирани. Ето защо практикуването на подходящи мерки за съхранение и сигурност е наложително.
Инвестирането или търговията с Биткойн изисква само сметка в борса, въпреки че се препоръчват допълнителни практики за безопасно съхранение.
Има няколко неща, от които се нуждае всеки амбициозен инвеститор в Биткойн. Сметка на борса за криптовалути, документи за самоличност (за KYC или „Познай своя клиент„), сигурна връзка с интернет и метод за плащане. Препоръчително е също така да разполагате със свой личен портфейл извън сметката в борсата. Методите за плащане за такива цели включват банкови преводи, дебитни и кредитни карти.
Възможно е също така да получите Биткойн на специализирани банкомати и чрез P2P обмени. Имайте предвид обаче, че от началото на 2020 г. банкоматите за BTC все по-често изискват документи за самоличност.
Поверителността и сигурността са важни въпроси за инвеститорите в Биткойн. Въпреки че Биткойн монетите са доста сигурни, обикновено е лоша идея да се хвалите с големи притежания. Всеки, който се сдобие с частния ключ за публичен адрес може да прави транзакции.
Частните ключове трябва да се пазят в тайна; престъпниците могат да се опитат да ги откраднат, ако научат за големи притежания. Имайте предвид, че всеки може да види баланса на публичния адрес, който използвате. Заради това е добра идея да държите значителни инвестиции на публични адреси, които не са пряко свързани с тези, които се използват за транзакции.
Всеки може да види историята на транзакциите, извършени в блокчейна, дори и Вие. Но докато транзакциите се записват публично на веригата, идентифициращата информация за потребителя не се.
В блокчейна на Биткойн до транзакцията се появява само публичният ключ на потребителя, което прави транзакциите поверителни, но не и напълно анонимни. В известен смисъл транзакциите с Биткойн са по-прозрачни и проследими от повечето други, но някои криптовалути могат да се използват и анонимно.
Това е важно разграничение. Международни изследователи и ФБР твърдят, че могат да проследяват транзакциите, извършени в блокчейна на Биткойн, до други онлайн акаунти на потребителите, включително до техните цифрови портфейли. Например, ако някой създаде акаунт в борса, той трябва да се идентифицира и верифицира. След като лицето закупи Биткойн, той автоматично е свързан с неговото име. Ако го изпрати в друг портфейл, той все още може да бъде проследен обратно до покупката от борса, която е била свързана с идентификацията на притежателя на сметката. Това не би трябвало да притеснява повечето инвеститори, тъй като Биткойн е законен в България и повечето други развити страни.
Регистрирането в борси за криптовалути ще Ви позволи да купувате, продавате и съхранявате криптовалути. Като цяло най-добрата практика е да използвате борса, която позволява на потребителите да изтеглят криптовалутата си и в личен онлайн портфейл за по-сигурно съхранение.
За тези, които искат да търгуват активно с крипто – особено ако ще използвате ливъридж – тази функция може и да няма значение.
Съществуват много видове борси за криптовалути. Тъй като етосът на Биткойн е свързан с децентрализацията и индивидуалния суверенитет, някои борси позволяват на потребителите да останат анонимни и не изискват от тях да въвеждат лична информация. Такива борси работят автономно и обикновено са децентрализирани, което означава, че нямат централна точка на контрол.
Макар че такива системи могат да се използват за престъпни дейности, те се използват и за предоставяне на услуги на небанкираното население в света. За определени категории хора – бежанци или такива, които живеят в страни с малка или никаква инфраструктура за държавно кредитиране или банкиране – анонимните обмени и борси могат да помогнат за включването им в основната икономика.
В момента обаче най-популярните обмени са централизирани и изискват KYC.
Борсите вероятно предлагат най-лесният достъп до криптовалутите в цялата индустрия. Някои се грижат за по-напредналите търговци, като предлагат по-сериозни търговски функции и по-голямо разнообразие от алткойни.
Важно нещо, което трябва да се отбележи при създаването на акаунт на борса, е да се използват добри практики за интернет сигурност. Това включва използване на двуфакторна автентикация и използване на уникална и дълга парола, включваща разнообразни малки и главни букви, специални символи и цифри.
Тази статия е спонсорирано съдържание.
Биткойн (BTC) отбеляза значителен ръст на входящите потоци от базирани в САЩ инвеститори, което е сигнал за нарастващ оптимизъм преди встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент в понеделник.
Децентрализираното финансиране, базирано на Биткойн (BTCFi), преживя трансформационна година през 2024 г., подхранвана от априлското халвинг събитие, рязкото покачване на цените на Биткойн и голямото развитие на инфраструктурата.
Marathon Digital отбеляза предстоящото встъпване в длъжност на Доналд Тръмп като 47-ия президент на САЩ с уникален блокчейн трибют.
От създаването си досега Биткойн е обявяван за „мъртъв“ от скептиците 415 пъти, като се започне от октомври 2010 г., когато стойността му е едва $0.11 .