По данни на ФБР случаите на измами с криптовалути са се увеличили с 45% през миналата година, като загубите възлизат на $5.6 милиарда.
Това увеличение се дължи на възвръщането на позициите на криптовалутите след спада на пазара през 2022 г. В Центъра за оплаквания от интернет престъпления на ФБР са получени близо 69,500 сигнала за крипто измами, които представляват почти половината от всички загуби от финансови измами през 2023 г.
Докладът на ФБР разкрива, че инвестиционните измами са били най-разпространеният вид, отговорни за около 71% от докладваните загуби. Тези измами често заблуждават жертвите с обещания за висока възвръщаемост от волатилни крипто инвестиции. От географска гледна точка най-голям брой отчетени инциденти са крипто измамите през 2011 г. Други видове включват схеми с телефонни центрове, при които извършителите, се представят за държавни служители, за да извличат криптовалути.
Най-голям брой регистрирани случаи има в Калифорния, Флорида и Тексас, като особено често обект на измама са възрастни хора. ФБР съветва инвеститорите да бъдат предпазливи и скептични към оферти, които изглеждат твърде добри, за да са истина.
Освен това бюрото по разследвания наскоро предупреди да не се използват услуги за прехвърляне на криптовалути, които не са регистрирани в Мрежата за борба с финансовите престъпления (FinCEN). Ръстът на измамите не само разклати потребителското доверие, но и предизвика повишено внимание от страна на регулаторните органи. ФБР също така предупреди крипто компаниите за потенциални атаки от севернокорейски хакери, подчертавайки продължаващите предизвикателства пред сигурността.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.