Главният изпълнителен директор на Terraform Labs е изправен пред възможни криминални обвинения след срива на две водещи криптовалути по-рано този месец.
В нов доклад Yonhap News казва, че южнокорейските власти обмислят да повдигнат обвинения за Понци схема срещу До Куон, основателят на Terra (LUNA) и алгоритмичната стабилна монета TerraUSD (UST), и двете от които са се понижили с над 99.99% и причиниха загуби в размер на около $40 милиарда.
Проблемът е Anchor Protocol, платформа за децентрализирано финансиране (DeFi), изградена върху блокчейна Terra, която предлага на инвеститорите възвръщаемост на UST от приблизително 20%.
В доклада се казва, че Съвместният екип за разследване на престъпления свързани с финанси и ценни книжа ще разследва случая и цитира един от членовете на прокуратурата, че
Забележките на Куон, обещаващи възвръщаемост, могат да дадат ключова следа.
До Куон и неговият съосновател на Terraform Даниел Шин също са съдени от петима инвеститори, които твърдят, че са загубили $1.1 милиона поради „измами и други финансови нередности“, се казва в доклада.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Този индикатор предполага, че Биткойн наближава дъно
Правният натиск върху Куон идва след като Luna Foundation Guard (LFG) продаде Биткойн (BTC) на стойност милиарди долари в опит да спаси UST, след като стабилната монета загуби фиксацията си към щатския долар.
Към момента на публикуване Terra (LUNA) струва едва $0,000131.
Докато TerraUSD се възстанови за кратко до нивото от $0.25 на 14 май, крипто активът непрекъснато спада от седмичния си връх от $0.11 през миналия понеделник.
UST се понижи с 19.25% през последните 24 часа и е на цена от $0.063425.
Руски работник, занимаващ се с добив на диаманти, е осъден на седем години затвор с максимална сигурност за предполагаемо предоставяне на финансова подкрепа на въоръжените сили на Украйна чрез транзакции с криптовалута.
Според компанията за блокчейн сигурност Scam Sniffer крипто инвеститорите все по-често стават обект на атаки със зловреден софтуер в Telegram.
Базираната в САЩ адвокатска кантора Burwick Law, известна с фокуса си върху защитата на потребителите на дигитални технологии, обяви правни действия срещу PumpFun – спорна платформа, свързана с пускането на меме монети.
Стабилните монети, които някога се смятаха за надежден актив на крипто пазара, се превърнаха в най-използваната валута за незаконни дейности, като през 2024 г. представляват 63% от всички криминални транзакции, според доклад на Chainalysis за крипто престъпността.