Експертна комисия от данъчни експерти в Япония, която отговаря за съветването на правителството по данъчни въпроси, призова за опростяване на самия процес.
Според японската новинарска публикация Sankei, комисията проведе среща по-рано през седмицата, в която бе обсъдено предложението за промяна на сегашната система за подаване на данъчни декларации за криптовалути.
Част от проблема според комисията се крие във факта, че изчисляването на печалбите от криптовалути за целите на данъчно облагане е сложна афера и това обезсърчава някои собственици на цифрови активи да декларират своето крипто състояние при подаване на данъчни декларации.
Според данъчния панел, криптовалутите в азиатската страна се облагат не само с направените печалби, но и с печалбите, натрупани при преобразуването на един цифров актив в друг. Други усложнения произтичат от факта, че липсва единен източник на исторически данни за цените. За намиране на решение, панелът посочи, че ще проведе срещи, където ще търси мнения от различни заинтересовани страни.
Както бе съобщено по-рано от CCN, инвеститорите в Япония се изправят пред крипто данъци, вариращи между 15% и 55%, и това се класифицира като различен доход. Сумата, платена като данък, зависи от приходите, като по-високата ставка се налага на хората с високи доходи. Например, инвеститорите, които генерират годишни доходи над 40 милиона йени (приблизително 365,000 щатски долара), заплащат 55% от своя доход от криптовалути.
Мнението на данъчния панел, че опростяването на процеса на подаване на данъчна декларация за криптовалути ще подобри спазването на правилата, е правилно. Все пак, както беше отбелязано по-рано, значителен брой крипто-инвеститори в Япония биха могли да избегнат данъците. Отчет, публикуван по-рано тази година например, показва, че от 549 лица, които са регистрирали неработеща или не-оперативна печалба (приходи от инвестиции) в размер на 1 милион долара през 2017 г., около 331 са инвеститори в крипто пространството.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.