Японски законодател предложи редица промени в сегашния режим на данъчно облагане, за да се облекчат потребителите на криптовалути и да се насърчи осиновяването им в страната.
На среща, проведена по-рано този месец, Такеши Фуджимаки, представител на третата по големина опозиционна политическа партия Нипон Ишин, заяви, че данъчната система на страната не трябва да има за цел да „смаже бъдещето“ на цифровите валути и блокчейн технологията и препоръча четири изменения за „насърчаване на по-широкото разпространение на виртуална валута в обществото.“
Първо, Такеши предложи, че трябва да има отделна данъчна ставка от 20% за печалбите от крипто, вместо 55%, тъй като печалбите от сделките с криптовалута не са стабилни както доходите от заплати и има шанс да се понесат загуби. Съответно, печалбите от крипто трябва да се облагат като инвестиционни опции в страната, каза той.
На второ място, депутатът препоръча да се допусне пренасянето на загуби от криптовалутите, за да има „справедлива“ система. Ако губите една година и печелите в следващата от крипто, все още трябва да плащате данък върху печалбите, които сте направили през втората година, без да има значение предишната загуба. В случая на други видове инвестиции, като например акции и имуществото, каза Такеши, данъкоплатците могат да приспадат загубите от общата печалба.
Третото предложено подобрение говори за това, че трябва да има данъчно освобождаване за търговия между две виртуални валути. Например, понастоящем, когато търгувате, да кажем „bitcoin“ и “ XRP „, трябва да плащате данъци, ако сте реализирали печалба.
На последно място той каза, че за да се увеличат малките плащания с виртуални валути, трябва да има освобождаване от данъци и в тази област. Например, понастоящем, когато човек плаща в ресторант с Биткойн , ще трябва да плати данък върху печалбата при конверсията от фиат до крипто.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.