Японската йена (JPY) достигна 38-годишно дъно, като на 28 юни се търгуваше за 0.0062 срещу щатския долар (USD).
Този спад, който тласна йената до най-ниската ѝ стойност от 1986 г. насам, се дължи на промените в политиката и разликите в лихвените проценти.
През март Японската централна банка (ЯЦБ) прекрати политиката си на отрицателни лихвени проценти и контрол на кривата на доходността, което предизвика спад на йената над границата от 150 пункта спрямо долара, достигайки 160 пункта в края на април.
Министерството на финансите на Япония се намеси, като изкупуваше йени, изразходвайки ¥9.7885 трилиона ($62.25 милиарда) между 26 април и 29 май, но това не успя да спре спада.
Стабилното понижение на йената през последната година се дължи до голяма степен на разширяващата се разлика в лихвените проценти между Япония и САЩ. Индексът на щатския долар (DXY) остана силен, като през 2023 г. доларът поскъпна с 14% спрямо йената.
Спадът на йената подчертава значителното въздействие на промените в политиката и разликите в лихвените проценти върху валутните пазари.
Докато Berkshire Hathaway преминава в ерата след Бъфет, Грег Абел, скромният канадски мениджър, готов да поеме управлението, се придържа към това, което познава най-добре – реални бизнеси с осезаема стойност.
Aptos прави фурор в крипто света, заемайки междинна позиция между традиционните уеб платформи и напълно децентрализираните системи.
Goldman Sachs повиши дългосрочната си прогноза за златото, предвиждайки, че цената на метала може да достигне $3,880 за унция до края на 2025 г., ако се засилят опасенията от рецесия.
2025 г. започна с нарастващи предизвикателства за пазарите.