Японската агенция за финансови услуги (FSA) обмисля промени в начина, по който регулира крипто обмените.
Измененията ще означават, че крипто обмените ще бъдат регламентиран от Закона за финансовите инструменти и борсите (FIEA), вместо действащата правна рамка, Закона за платежните услуги. FIEA задължава компаниите за ценни книжа да управляват клиентски фондове и ценни книжа, като акции, отделно от корпоративните активи.
Съгласно действащото законодателство криптовалутите са законно позиционирани като електронните пари. Ако FSA започне да регулира обмена в рамките на FEIA, крипто ще се третира като финансов продукт. Преместването на FIEA ще отвори възможността за въвеждане на крипто деривати.
Предложените промени ще подобрят защитата на потребителите, а катализаторът за решението е необходимостта от укрепване на правната рамка за обмен след хака на Coincheck в началото на тази година. След пробива FSA започна разследване на 15 нерегистрирани борси, където откри различни недостатъци в сигурността и регулирането на операциите.
По-рано този месец Японската асоциация за обмен на валута, създадена през април, обяви нова група правила, забраняващи обработката на анонимна виртуална валута, и предлагани доброволни правила, базирани на защитата на клиентските активи.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.