Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.
С доходността на дългосрочните облигации, която достигна най-високите си нива от две десетилетия насам, и свиването на БВП за първи път от една година насам, инвеститорите стават все по-предпазливи по отношение на финансовата траектория на страната.
Скокът в доходността на 40-годишните облигации е сигнал за нарастващ скептицизъм относно способността на правителството да управлява дълга в дългосрочен план. Считан някога за оазис на стабилност, японският пазар на облигации сега дава тревожни сигнали, напомнящи за минали кризи в чужбина.
Премиерът Шигеру Ишиба определи ситуацията като по-тежка от финансовия колапс на Гърция – сурова оценка, която отразява както вътрешното, така и международното неспокойство.
Коментарите му идват в момент, в който понижаването на кредитния рейтинг на САЩ от Moody’s добавя допълнителен стрес на световните пазари, засилва отлива на капитал и предизвиква рязък спад от 3,2% на индекса Nikkei 225.
Анализаторите посочват структурни слабости – застаряващо население, бавен растеж и прекомерна зависимост от изключително ниски лихвени проценти – като причини, поради които японската икономика може да се затрудни да се стабилизира. А с покачването на доходността на облигациите, разходите за обслужване на дълга започват да се отразяват.
В глобална икономика, все по-чувствителна към устойчивостта на дълга, проблемите на Япония служат като сурово напомняне: Дори развитите пазари не са имунизирани срещу фискалната сметка.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.