Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.
С доходността на дългосрочните облигации, която достигна най-високите си нива от две десетилетия насам, и свиването на БВП за първи път от една година насам, инвеститорите стават все по-предпазливи по отношение на финансовата траектория на страната.
Скокът в доходността на 40-годишните облигации е сигнал за нарастващ скептицизъм относно способността на правителството да управлява дълга в дългосрочен план. Считан някога за оазис на стабилност, японският пазар на облигации сега дава тревожни сигнали, напомнящи за минали кризи в чужбина.
Премиерът Шигеру Ишиба определи ситуацията като по-тежка от финансовия колапс на Гърция – сурова оценка, която отразява както вътрешното, така и международното неспокойство.
Коментарите му идват в момент, в който понижаването на кредитния рейтинг на САЩ от Moody’s добавя допълнителен стрес на световните пазари, засилва отлива на капитал и предизвиква рязък спад от 3,2% на индекса Nikkei 225.
Анализаторите посочват структурни слабости – застаряващо население, бавен растеж и прекомерна зависимост от изключително ниски лихвени проценти – като причини, поради които японската икономика може да се затрудни да се стабилизира. А с покачването на доходността на облигациите, разходите за обслужване на дълга започват да се отразяват.
В глобална икономика, все по-чувствителна към устойчивостта на дълга, проблемите на Япония служат като сурово напомняне: Дори развитите пазари не са имунизирани срещу фискалната сметка.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.
Според информация, правителството на САЩ се готви да облекчи изискванията за капиталови резерви за големите банки, което може да промени начина, по който финансовите институции управляват риска, и да поднови дебата за регулаторните предпазни мерки.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.