Японската агенция за финансови услуги (FSA) се подготвя да преразгледа своите крипто правила с цел да създаде по-благоприятна за инвеститорите среда до 2025 г., според доклад на Bloomberg от 25 септември.
Проверката на FSA, която ще продължи през зимата, ще оцени дали настоящите разпоредби на Закона за плащанията все още са подходящи за променящия се крипто пазар.
Един от потенциалните резултати е прекласифицирането на дигиталните активи съгласно Закона за финансовите инструменти и фондовите борси, което може да доведе до по-строги инвестиционни правила, но може и да намали данъчната ставка върху печалбите от крипто. Понастоящем печалбите от криптовалути се облагат с данък до 55%, но прекласификацията би могла да го намали до около 20%, което съответства на облагането на акциите и другите финансови активи. Местната крипто индустрия отдавна се застъпва за по-ниски данъци, като смята, че това ще стимулира инвестициите и растежа.
Преразглеждането може също така да проправи пътя за одобряване на борсово търгувани фондове (ETF), които включват дигитални активи, което ще доведе до по-нататъшно интегриране на криптовалутите на японските финансови пазари. Япония се фокусира върху балансирането на иновациите със защитата на инвеститорите и този последен преглед има за цел да продължи да насърчава пространството на дигиталните активи, като същевременно запази предпазните мерки.
Тъй като Япония укрепва своя сектор на цифровите активи, включително развитието на блокчейн и стабилни монети, има опасения за това как промените в ръководството могат да повлияят на политиките в крипто областта. Министър-председателят Фумио Кишида подкрепя Web3 и блокчейн, но бъдещото ръководство може да промени регулаторния подход. Въпреки това японският крипто пазар отчита нарастващи обеми на търговия през 2024 г., които достигат почти $10 милиарда, подхранвани от ралито на Биткойн и повишения интерес към криптовалутите.
Неотдавнашното отлагане на SEC се отразява на предложената промяна в правилата, която би позволила на Чикагската борса за опции (Cboe) да предлага опции върху няколко широко разпространени Етериум ETF, като iShares Ethereum Trust и Grayscale Ethereum Trust на BlackRock.
На 10 октомври Комисията за финансови услуги (FSC) на Южна Корея обяви създаването на Комитет за виртуални активи, чиято цел е да разгледа възможностите за одобрението на борсово търгувани фондове за криптовалути (ETF).
Дубайският регулаторен орган за виртуални активи (VARA) засилва надзора си върху бизнеса с криптовалути, като се насочва към тези, които нямат лиценз или не спазват правилата за маркетинг.
Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) на Тайланд предлага нови правила, които да позволят на взаимните и частните фондове да инвестират в продукти, свързани с криптовалути, в отговор на нарастващия институционален интерес.