Малките модулни реактори (SMR) набират скорост в ядрената енергетика, предлагайки по-практичен вариант за производство на енергия на място.
Тези реактори биха могли да окажат потенциално въздействие върху сектори като изкуствения интелект и добива на криптовалути, въпреки че изискват значителни първоначални инвестиции. Тъй като тази технология е сравнително нова и неизпитана, все още има неясноти.
Google планира да изгради седем малки модулни реактора (SMR) на територията на САЩ чрез партньорство с Kairo Power. SMR, които се разглеждат като по-чиста енергийна алтернатива, са готови да донесат значителни ползи. Въпреки това, минали ядрени инциденти като Чернобил и Фукушима все още хвърлят сянка на съмнение върху възприеманата безопасност на ядрената енергия.
Очаква се първият от тези SMR да заработи до 2030 г., а останалите да бъдат пуснати в експлоатация до 2035 г. Като основен потребител на технологията за изкуствен интелект, Google ще се възползва от 500-те мегавата енергия, които тези реактори ще осигурят. Този източник на чиста енергия би могъл да помогне за задоволяване на нуждите от изчислителна мощност на системите за изкуствен интелект на Google.
SMR се отличават от конвенционалните атомни електроцентрали по няколко начина:
Компактният им размер позволява по-лесно транспортиране. Всеки реактор може да генерира до 300 мегавата енергия. Те могат да се произвеждат масово в заводи, което ускорява строителството. Малките модулни реактори могат да се инсталират директно на място, което ги прави изключително адаптивни и приложими на различни места.
Ядрената енергия се разглежда като алтернатива за захранване на операциите по добив на крипто, въпреки че високите първоначални разходи и ограничената наличност създават предизвикателства. Въпреки това, SMR могат да осигурят по-приложимо решение за крипто миньорите. Тъй като добивът на крипто е енергоемък процес, миньорите постоянно търсят алтернативи за икономия на енергия, които да са щадящи за околната среда.
SMR предлагат по-широко мащабируема и ефективна енергийна опция, която може да привлече вниманието на добивни компании, които искат да намалят въглеродните емисии и оперативните разходи. Сътрудничеството на Google с Kairo Power представлява обещаваща възможност за търговско разработване на SMRs, което потенциално може да промени енергийния пейзаж както за изчисления с изкуствен интелект, така и за добив на криптовалути.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.