Дигиталната сфера беше разтърсена, след като X, известна социална медийна платформа, потвърди неоторизирания достъп до официалния акаунт на Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC).
Този пробив, последвал придобиването й от Илон Мъск през 2022 г., поражда дълбока загриженост за онлайн сигурността.
Докладите разкриха, че хакер е използвал телефонен номер, свързан с трета страна, който е свързан с акаунта на SEC. Липсата на двуфакторна автентикация по време на пробива е позволила на извършителя да разпространи фалшива информация относно важно съобщение за Биткойн ETF-ите, което за кратко повлия на пазара на криптовалути.
We can confirm that the account @SECGov was compromised and we have completed a preliminary investigation. Based on our investigation, the compromise was not due to any breach of X’s systems, but rather due to an unidentified individual obtaining control over a phone number…
— Safety (@Safety) January 10, 2024
Това подчертава постоянните рискове в дигиталните платформи, като наблягайки на решаващата необходимост от надеждни мерки за сигурност.
Този инцидент възкресява минали проблеми със сигурността, свързани с X, известна преди това като Twitter. Преди придобиването на платформата от страна Мъск противоречията включваха инцидент от 2019 г., при който саудитски агент използва бекенда на Twitter.
Последиците от пробива се простират отвъд дезинформацията, като подчертават значителното му въздействие върху финансовите пазари и общественото доверие. Бързата реакция на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) включи правоприлагащи и правителствени органи, подчертавайки сериозността на ситуацията. Тя обаче поражда и въпроси относно ангажимента на X към сигурността на фона на съобщенията за бюджетни съкращения под ръководството на Мъск.
Бившият служител по киберсигурност Остин Берглас подчерта потенциала за дезинформация и манипулиране на пазара, подчертавайки сериозността на ситуацията. Този пробив служи като ярко напомняне за продължаващата борба между технологичния напредък и необходимите мерки за сигурност. Тъй като платформи като X остават неразделна част от дигиталния ни живот, балансът между иновациите и сигурността се превръща в критична грижа.
По същество пробивът в профила на SEC в X надхвърля рамките на един инцидент. Това е предупредителен сигнал, който подчертава необходимостта от надеждни протоколи за сигурност и отговорността на платформите да опазват информацията на потребителите. Влиянието, което тези платформи упражняват, трябва да бъде съчетано с дълбока ангажираност към безопасността и сигурността на потребителите.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.