Измамниците използват "пъмп и дъмп" схемите, за да създадат мания за купуване, която има за цел да "напомпа" цената на дадена акция или криптовалута, а след това да "дъмпнат" акциите или криптовалутата, като ги продадат на завишена цена.
След като реализират печалби, измамниците прекратяват хайпа и цената на акциите или криптовалутата спада, в резултат на което инвеститорите губят пари.
Разпространяването на невярна или подвеждаща информация за криптографски токен може да стане по различни канали, включително чрез социални медии, инвестиционни бюлетини, уебсайтове за инвестиционни проучвания, имейли, онлайн реклами, интернет чатове, вестници, “студени” обаждания, фалшиви новинарски съобщения и др.
“Пъмп и дъмп” схемите са често срещани сред дребните акциите (penny stocks), известни също като акции с микрокапацитет.
Тези акции принадлежат на компании с малка пазарна капитализация и обикновено се търгуват извънборсово (OTC) на ниски цени. Обикновено те не следват строги изисквания за публично листване.
Това улеснява измамниците да манипулират и разпространяват информация за тези ценни книжа. Ограничената публична информация създава допълнителни благоприятни условия за измамниците, тъй като потенциалните инвеститори разполагат с ограничени източници, за да проверят цялата информация за дадена акция или токен и компанията, от която произхожда.
Освен това акциите с микрокапацитет са неликвидни ценни книжа, които имат изключително ниски обеми на търговия. Поради това дори относително малки транзакции могат да завишат значително цената на ценните книжа.
Традиционно измамниците, участващи в схеми за “пъмп и дъмп”, използват т.нар. “студени” обаждания, за да ухажват инвеститорите. Днес наличието на интернет направи така, че по-голямата част от дейността да се премести онлайн. Измамниците често използват стотици или хиляди имейл съобщения и други примамливи послания, за да привлекат инвеститорите да купят бързо определена акция или криптовалута.
Обикновено в съобщенията се твърди, че разполагат с вътрешна информация за конкретно предстоящо развитие, което може да предизвика значително покачване на цената на акциите. С ограничени източници, които да проверят истинността на информацията и проекта, купувачите често се присъединяват, тъй като цената на акциите се увеличава значително.
След като много купувачи са се включили и цената е нараснала значително, инициаторите в схемата продават акциите си и поради значителния обем продажби, цената на акциите спада драстично. В крайна сметка много инвеститори понасят огромни загуби. Освен това “пъмп и дъмп” схемите могат да бъдат осъществени от всеки, който разполага с онлайн акаунт и има възможност да убеди инвеститорите да купят дадена акция. Такива извършители могат да подхранват действията си, като купуват в големи количества акции, търгувани в малък обем, като в крайна сметка напомпват цената им.
При криптовалутите най-разпространени са два вида такива схеми.
При първия тип вътрешните лица популяризират даден токен и раздухват целия хайп, докато от обратната страна го продават бавно. Докато другите притежатели разберат, че се случва нещо странно, измамниците ще са реализирали печалба и цената на токена ще спадне;
Вторият тип е насочен към криптовалути, като същевременно използва членовете на общността на определена криптовалута или притежателите ѝ, за да я купят. Това задейства ботове, използвани от измамниците, които също купуват, докато извършителите продължават да продават на завишени цени. В крайна сметка цената спада и някои членове в крайна сметка губят пари.
Големите групи за крипто “пъмп и дъмп” използват сложна структура, състояща се от следните слоеве: Организатори; Вътрешен кръг; Външен кръг; Редови пъмпъри.
Обикновено организаторите и някои лица от вътрешния кръг поемат отговорността за целия процес. Те решават с какъв вид криптовалута или токен искат да работят и как искат да популяризират актива. Освен това те избират и времето. Организаторите и лицата от вътрешния кръг на схемата често вземат лъвския дял от печалбите, получени от схемата, ако всичко върви по план.
Членовете на вътрешния кръг откриват каква криптовалута ще дъмпнат съвсем скоро след решението на организаторите. Другите членове на общността, включително външният кръг и пъмпърите в последния момент, откриват всички подробности много по-късно, след като по-голямата част от движението вече е осъществена, което затруднява пъмпърите в последния момент да извлекат огромна полза от схемата.
Тази публикация е спонсорирана. CryptoDnes не одобрява и не носи отговорност за съдържание, точност, качество, реклама, продукти или други материали на тази страница. Читателите трябва да направят свое собствено проучване, преди да предприемат каквито и да е действия, свързани с криптовалутите. CryptoDnes не носи отговорност, пряко или косвено, за щети или загуби, причинени или предполагаеми, че са причинени от или във връзка с използването или разчитането на което и да е споменато съдържание, стоки или услуги.
Светът на блокчейн и криптовалутите навлиза във вълнуваща фаза, като на преден план е токенизацията на реални активи (RWA).
С разгара на септември на ринга излезе нов претендент, който привлича вниманието на целия криптовалутен пейзаж.
На криптопазара търговците винаги искат да намерят следващото голямо нещо. Някои от тях смятат, че са намерили идеалното – IntelMarkets (INTL).
Новите монети са свързани с рискове, а страхът често пречи на инвеститорите да се възползват от големи възможности.