Злонамереният софтуер краде изчислителната мощ на жертвите, за да копае криптовалутите Monero и Zcash. В последно време, случаите на така нареченият криптоджакинг стават все по-чести в сравнение с предходната 2017 година.
Докато тази практика е сравнително нова заплаха, неотдавнашен доклад от Cyber Threat Alliance (CTA) показва увеличение от 459% в честотата на криптоджакинг през тази година. Според доклад на McAfee Labs, публикуван през септември, отчетени са около 400,000 случая през Q4 на 2017 г, а през Q1 на тази година се увеличиват с 629% до над 2,9 милиона проби. Тази тенденция продължава, макар и по-слаба, като през Q2 има прираст от 86%. Това ще рече, че се откриват повече от 2,5 милиона нови проби (случая).
Скокът на цените на криптовалутите вероятно е активизирал новата вълна от киберпрестъпници, които използват злонамерен софтуер, за да копаят всевъзможни криптовалути чрез компютрите на жертвите.
McAfee Labs твърдят, че руският малуер WebCobra скрито инсталира Cryptonight или Claymore Zcash в зависимост от конфигурацията на машината.
Докато злонамереният софтуер е с произход от Русия, изследователите твърдят, че го забелязват по целия свят, като най-голям брой пострадали са открити в Бразилия, Южна Африка и САЩ.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.
Съобщава се, че Биткойн кит е загубил над $300 милиона в опустошителна крипто кражба – една от най-големите в последно време.
Kraken наскоро предотврати опит за проникване от севернокорейски хакер, маскиран като кандидат за работа.
Авраам Айзенберг, известен с организирането на експлойта на Mango Markets през 2022 г., бе осъден на 52 месеца затвор, но не за дейностите си, свързани с криптовалути.