Злонамереният софтуер краде изчислителната мощ на жертвите, за да копае криптовалутите Monero и Zcash. В последно време, случаите на така нареченият криптоджакинг стават все по-чести в сравнение с предходната 2017 година.
Докато тази практика е сравнително нова заплаха, неотдавнашен доклад от Cyber Threat Alliance (CTA) показва увеличение от 459% в честотата на криптоджакинг през тази година. Според доклад на McAfee Labs, публикуван през септември, отчетени са около 400,000 случая през Q4 на 2017 г, а през Q1 на тази година се увеличиват с 629% до над 2,9 милиона проби. Тази тенденция продължава, макар и по-слаба, като през Q2 има прираст от 86%. Това ще рече, че се откриват повече от 2,5 милиона нови проби (случая).
Скокът на цените на криптовалутите вероятно е активизирал новата вълна от киберпрестъпници, които използват злонамерен софтуер, за да копаят всевъзможни криптовалути чрез компютрите на жертвите.
McAfee Labs твърдят, че руският малуер WebCobra скрито инсталира Cryptonight или Claymore Zcash в зависимост от конфигурацията на машината.
Докато злонамереният софтуер е с произход от Русия, изследователите твърдят, че го забелязват по целия свят, като най-голям брой пострадали са открити в Бразилия, Южна Африка и САЩ.
Според доклад на Fortune Министерството на правосъдието на САЩ официално е прекратило разследването срещу съоснователя на Kraken Джеси Пауъл.
Индийската крипто борса CoinDCX потвърди пробив в сигурността на стойност $44 милиона, свързан с една от вътрешните ѝ сметки за ликвидност.
Според нов доклад на The Telegraph Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство се готви да ликвидира огромно количество конфискувани криптовалути – Биткойн на стойност най-малко $7 милиарда.
Бивш служител на Националната агенция за борба с престъпността (NCA) е осъден на пет години и шест месеца затвор, след като е откраднал 50 BTC – сега на стойност над £4.4 милиона – от криминално разследване, което е подпомагал.