Ветле Лунде, старши анализатор в K33 Research, изрази загриженост относно автентичността на данните за ликвидация, докладвани от големи крипто борси като Binance, Bybit и OKX.
Лунде подчерта, че тези борси систематично променят процесите на отчитане на данните си от средата на 2021 г. насам, което значително изкривява истинския обхват на ликвидациите на пазара.
Анализаторът обясни, че тези борси са променили своите WebSocket API, за да ограничат отчитането на ликвидациите до една в секунда. Макар борсите да твърдят, че тези промени имат за цел да оптимизират потребителското изживяване и да създадат справедлива търговска среда, Лунде твърди, че те сериозно компрометират прозрачността на пазара.
Това недостатъчно отчитане на данните за ликвидациите – ключов показател за оценка на състоянието на пазара и поведението на търговците – оставя търговците и анализаторите без ясна представа за пазарния ливъридж и риск.
Лунде спекулира, че мотивите зад тези промени може да са свързани с контролиране на вижданията за стабилността на пазара, особено след доста известните ликвидации от началото на 2021 г. Като свеждат до минимум видимостта на подобни събития, борсите може да се опитват да представят по-стабилна и привлекателна пазарна среда, за да задържат потребителите.
Той също така предполага, че някои борси може да задържат данни, за да получат конкурентно предимство, от което вероятно се възползват инвестиционните посредници с достъп до непублична информация.
Въпреки тези опасения Лунде призна, че настоящите методи за оценка на ликвидационните обеми, като например анализа на промените в открития интерес, са несъвършени.
Did you know?
Liquidation data from exchanges are bogus and a vast underrepresentation of actual liquidation volumes in the market.
To provide a “fair trading environment” (Bybit, Sep 2021) and to “optimize user data stream” (Binance, Apr 2021), Binance and Bybit changed their… pic.twitter.com/QeGsSVdT0a
— Vetle Lunde (@VetleLunde) August 29, 2024
Дългогодишният дебат между Биткойн (BTC) и златото като инвестиционни активи отново предизвика сблъсък между легендарния трейдър Питър Бранд и дългогодишния крипто скептик Питър Шиф.
Мениджърът на активи WisdomTree поиска да оттегли от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) своето S-1 заявление за спот Етериум борсово търгуван фонд (ETF), повече от три години след първоначалното му подаване.
Бизнес сегментът на OpenAI, включващ продуктите ChatGPT Enterprise, Team и Edu, е увеличил платената си потребителска база с близо 67% от април насам, като към 5 септември е надхвърлил един милион потребители.
Индийското звено за финансово разузнаване (FIU) обмисля възобновяването на дейността на още две международни крипто борси.