Възходът на дигиталните активи може радикално да промени начина, по който парите се движат по света, според централната банка на Русия.
Първият заместник-управител на Централната банка на Русия (ЦБР) Олга Скоробогатова казва, че общо около 30 централни банки изследват дигитални валути, като няколко от тях трябва да стартират през следващите пет до седем години, съобщава Russia Today.
Версията на фиатната валута може да бъде толкова ефективна, че вече няма да е необходима международната мрежа за разплащания SWIFT (Общество за световни междубанкови финансови телекомуникации), която в момента има около 11 000 финансови институции и изпраща над 33 милиона транзакции на ден.
„Тогава можем да се справим с проблемите на пряката интеграция. В този случай SWIFT може да не е необходим, защото това ще бъде различен вид технологично взаимодействие.„
В момента Русия разработва дигитална версия на рублата. Според CBR дигиталната рубла трябва да идва с простота, висока скорост, висока надеждност, ниска цена, както и сигурност за онлайн и офлайн плащания.
Официална дата на пускане не е определена, но се очаква тестовете да започнат още през следващата година.
Руските лидери казват, че дигиталните валути може да се използват за международни парични преводи, след като други държави пуснат дигитални версии на собствените си валути.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.