Coincheck, втората по големина крипто борса в Япония, дебютира на NASDAQ тази сряда, след като се сля с Thunder Bridge Capital.
С този ход борсата се превръща във втората платформа за криптовалути, която става публична в САЩ, след листването на Coinbase през 2021 г.
Пътят на Coincheck към публичния пазар започна през 2022 г. чрез сливане с дружество със специална цел за придобиване (SPAC), което оцени компанията на $1.25 милиарда. Въпреки някои забавяния, дължащи се на развиващите се регулаторни изисквания за листванията на SPAC, Coincheck вече е готова да се листне на борсата с пазарна капитализация от около $1.3 милиарда.
Това публично листване идва в момент, когато крипто индустрията набира скорост, особено с ралито на цената на Биткойн, което възроди интереса както на дребно, така и на институционалните инвеститори. Coincheck разглежда листването си на NASDAQ като възможност за достъп до международни инвеститори и използване на акциите за привличане на таланти и глобална експанзия.
Новосъздаденото дружество, Coincheck Group N.V., ще се търгува под тикера CNCK. Monex, компанията майка на Coincheck, придоби борсата през 2018 г. за $33.6 милиона и все още я управлява като дъщерно дружество.
След одобрението на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) сделката се придвижи напред, като се очаква сливането да приключи скоро. Финансовите консултанти, включително Galaxy Digital и J.P. Morgan Securities, изиграха ключова роля за улесняване на процеса.
Преминаването на Coincheck към публичния пазар следва възстановяването на компанията от големия хак през 2018 г., когато тя загуби $530 милиона в токени NEM. Въпреки неуспеха, борсата възстанови разходите на засегнатите потребители, демонстрирайки ангажимента си към сигурността и спазването на нормативните изисквания през изминалите години.
OKX стана първата глобална борса за криптовалути, която получи предварително разрешение съгласно Регламента на Европейския съюз за пазарите на крипто активи (MiCA).
Президентът Доналд Тръмп подписа редица укази, целящи да утвърдят страната като световен лидер в областта на криптовалутните иновации, като същевременно забранят разработването на дигитална валута на централните банки (CBDC).
Тайван се подготвя да преразгледа подхода си към регулирането на виртуалните активи, като Комисията за финансов надзор (FSC) на страната планира да въведе нов закон до юни 2025 г.
Неотдавнашен анализ разкрива, че по-голямата част от наскоро пуснатите меме монети на семейство Тръмп са съсредоточени в ръцете на малък брой богати крипто инвеститори.