Спот Биткойн ETF в САЩ регистрираха значителни изходящи капиталови потоци, което показва промяна в настроенията на инвеститорите.
Въпреки това институционалният интерес към дигитален активи остава силен. BNP Paribas, втората по големина банка в Европа, наскоро направи забележително навлизане в пространството на криптовалутите, като инвестира $41,684 в iShares Bitcoin Trust (IBIT) на BlackRock.
Въпреки че сумата на инвестицията може да изглежда скромна, тя подчертава признанието на банката за потенциала на криптовалутите. BNP Paribas има значителни активи под управление (AUM) на стойност $600 милиарда, което прави начинанието й в Биткойн ETF забележително във финансовия пейзаж.
Този ход на BNP Paribas е в съответствие с прогнозите на индустриални анализатори като Ерик Балчунас от Bloomberg, които очакват вълна от разкрития от институционални инвеститори в близко бъдеще.
Балчунас предполага, че много играчи тепърва ще разкриват притежанията си за първото тримесечие на 2024 г., намеквайки за по-широко институционално приемане на Биткойн ETF.
Междувременно City Holding Co., дъщерно дружество на Royal Bank of Canada, управляващо активи на стойност $6 милиарда, също навлезе на сцената на криптовалутите през април. Придобиването на 100 единици от Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) сигнализира за нарастващ интерес сред традиционните финансови институции към дигиталните активи.
Въпреки тези възходящи движения обаче, неотдавнашната среща на FOMC, водена от Джером Пауъл, предизвика спад на прилива на капитал към спот Биткойн ETF в САЩ. На 1 май изходящите потоци от тези ETF надхвърлиха $560 милиона, което доведе до спад от 5% в цената на Биткойн, преминавайки под границата от $57,000.
Това отразява засиления натиск от продажби на пазара, тъй като всички спот Биткойн ETF в Съединените щати отчетоха нетни изходящи потоци в същия ден.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?