Проучване, проведено от голямата инвестиционна банка Goldman Sachs, установи, че близо половината от клиенти семейни офиси искат да добавят криптовалута към портфолиото си.
Това показва, че ултра богатите стават все по-бичи по отношение на цифровите активи.
Проучването, докладвано от Bloomberg, разгледа повече от 150 семейни офиса по целия свят и установи, че 15% вече са изложени на крипто активи.
Още 45% от офисите изразиха интерес да инвестират в класа активи като хедж срещу “по-висока инфлация, продължителни ниски лихви и други макроикономически развития след година на безпрецедентен глобален паричен и фискален стимул”.
Други респонденти обаче посочиха опасенията относно нестабилността и дългосрочната несигурност около цената на криптовалутите като причина за отбягването им на този клас активи.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: $15 милиарда в нетни загуби на криптопазара от средата на май
Приблизително 67% от анкетираните фирми управляват активи на стойност над 1 милиард щатски долара, като 22% от анкетираните разполагат с активи под управление на стойност над 5 милиарда долара.
Bloomberg описва бизнеса на семейните офиси като управление на “богатството и личните дела на богатите хора”, включително съоснователя на Microsoft – Бил Гейтс, бившият главен изпълнителен директор на Google – Ерик Шмид и собствениците на Chanel – Ален и Джерард Вертхаймер.
Фирмата за професионални услуги Ernst & Young изчислява, че има над 10,000 семейни офиса, всеки от които управлява финансовите дела само на едно семейство, половината от които стартират през 21-ви век. Предполага се, че секторът на семейните офиси управлява над 6 трилиона долара в световен мащаб, засенчвайки индустрията на хедж фондовете.
Мийна Флин от Goldman Sachs твърди, че повечето клиенти на семейните офиси на фирмата са проявили интерес към “екосистемата на цифровите активи”, добавяйки, че много клиенти смятат, че технологията на блокчейн “ще бъде толкова въздействаща, колкото и интернет, от гледна точка на ефективност и производителност.”
VanEck подаде предложение до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) за своя нов ETF „On-chain Economy“, чиято цел е да осигури експозиция към екосистемата на дигиталните активи, без да инвестира директно в криптовалути.
Последните 2 дни възвърнаха бичия оптимизъм, като общата пазарна капитализация се върна на ниво от $3.52 трилиона
На 15 януари Министерството на правосъдието на САЩ обяви, че BitMEX и нейната компания майка HDR Global Trading Limited са глобени със $100 милиона за нарушения на Закона за банковата тайна (Bank Secrecy Act – BSA).
Coinbase отново въведе в САЩ заеми, обезпечени с Биткойн, като даде възможност на потребителите да заемат средства, използвайки своите дигитални активи като обезпечение.