Проучване, проведено от голямата инвестиционна банка Goldman Sachs, установи, че близо половината от клиенти семейни офиси искат да добавят криптовалута към портфолиото си.
Това показва, че ултра богатите стават все по-бичи по отношение на цифровите активи.
Проучването, докладвано от Bloomberg, разгледа повече от 150 семейни офиса по целия свят и установи, че 15% вече са изложени на крипто активи.
Още 45% от офисите изразиха интерес да инвестират в класа активи като хедж срещу “по-висока инфлация, продължителни ниски лихви и други макроикономически развития след година на безпрецедентен глобален паричен и фискален стимул”.
Други респонденти обаче посочиха опасенията относно нестабилността и дългосрочната несигурност около цената на криптовалутите като причина за отбягването им на този клас активи.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: $15 милиарда в нетни загуби на криптопазара от средата на май
Приблизително 67% от анкетираните фирми управляват активи на стойност над 1 милиард щатски долара, като 22% от анкетираните разполагат с активи под управление на стойност над 5 милиарда долара.
Bloomberg описва бизнеса на семейните офиси като управление на “богатството и личните дела на богатите хора”, включително съоснователя на Microsoft – Бил Гейтс, бившият главен изпълнителен директор на Google – Ерик Шмид и собствениците на Chanel – Ален и Джерард Вертхаймер.
Фирмата за професионални услуги Ernst & Young изчислява, че има над 10,000 семейни офиса, всеки от които управлява финансовите дела само на едно семейство, половината от които стартират през 21-ви век. Предполага се, че секторът на семейните офиси управлява над 6 трилиона долара в световен мащаб, засенчвайки индустрията на хедж фондовете.
Мийна Флин от Goldman Sachs твърди, че повечето клиенти на семейните офиси на фирмата са проявили интерес към “екосистемата на цифровите активи”, добавяйки, че много клиенти смятат, че технологията на блокчейн “ще бъде толкова въздействаща, колкото и интернет, от гледна точка на ефективност и производителност.”
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.