Еван Ченг, главен изпълнителен директор на Mysten Labs и бивш технологичен мениджър в компании като Apple и Meta, отправи остра критика към Етериум Виртуална Машина (EVM), като нарече дизайна „фундаментално счупен“.
Ченг смята, че единственото жизнеспособно решение за „технологичния дълг“ на EVM е да я изоставим изцяло и да започнем наново.
Ченг, който сега ръководи разработването на мрежата Sui, твърди, че блокчейн пространството е било подведено от така наречената „блокчейн трилема“, която той смята за математически необоснована.
Той твърди, че подходът на Етериум е довел до централизация, особено след като няколко стейкинг пула контролират по-голямата част от валидиращата сила на мрежата. Според него тази централизация е в пряко противоречие с идеята, че Етериум е най-децентрализираната блокчейн – концепция, защитавана от много нейни поддръжници.
Ченг обясни още, че макар технологията да може да бъде подобрена с течение на времето, основният дизайн на Етериум е непоправим. Противоречивата му позиция по отношение на ETH предизвика критики, но той настоява, че започването отначало може да е единственият начин да се решат проблемите му.
Мненията на Ченг се споделят и от други експерти по блокчейн. Кайл Самани, управляващ партньор в Multicoin Capital, посочи, че основният недостатък на Етериум е неговият продукт, а не маркетингът му, докато Робърт Сасу, основен разработчик в MultiversX, се съгласи, че дизайнът на EVM е неадекватен, като отбеляза, че стандартите за токени в мрежата създават рискове както за потребителите, така и за разработчиците.
Нарастващият консенсус сред тези експерти е, че EVM, някога считана за иновация в блокчейн технологията, е достигнала своите граници. Алтернативи като системите, базирани на WASM, и sharding набират популярност като реални решения за по-ефективно и децентрализирано бъдеще в развитието на блокчейн.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс изрази предпазливи прогнози за Биткойн и криптовалутния пазар като цяло, предвиждайки възможен краткосрочен спад, тъй като правителството на САЩ променя стратегията си за ликвидност.
Вътрешната тенденция за поскъпване на Биткойн продължава да се засилва, като данните от блокчейна и поведението на пазара на деривати разкриват агресивно натрупване от страна на дългосрочните притежатели и „китовете“.
С ускоряването на институционалното приемане на Биткойн, американският гигант в управлението на активи Franklin Templeton издаде предупреждение относно нарастващата тенденция на крипто-базирани стратегии за управление на финансови средства.
Биткойн се повиши с 2% през последните 24 часа, достигайки $109,500 към момента на писане на статията, благодарение на нарастващия институционален приток към спот ETF-ите, облекчаването на напрежението в световната търговия и засилването на техническия импулс.