Разследването на предполагаемата връзка на аржентинския президент Хавиер Милей със скандала с криптовалутата LIBRA доведе до иск за замразяване на активи на стойност до $110 милиона.
Прокурорът Едуардо Тайано поиска също така да бъдат възстановени изтритите публикации в социалните медии, особено тези, в които Милей изглежда е подкрепял базирания на Solana меме токен.
Тайано има за цел да проследи финансовите движения, свързани с LIBRA, като получи записи на всички транзакции от пускането ѝ на пазара, като се фокусира върху скока в обема на търговията около 14-15 февруари. Полагат се усилия за замразяване на определени замесени портфейли и се отправят международни искания за достъп до данни от чуждестранни крипто борси.
Въпреки че Милей оттегли първоначалната си подкрепа, данните свидетелстват, че вътрешни лица, свързани с екипа на LIBRA, са осребрили приблизително $107 милиона преди драматичния срив на токена. Освен това наскоро $4.5 милиона бяха преместени от един портфейл, като се смята, че част от средствата са използвани за закупуване на друга меме монета – POPE, вероятно като част от опит за пране на активите.
Прокурорът иска също така телефонни разпечатки, дневници на посетителите от офисите на Милей и интервюта с блокчейн специалисти, които биха могли да хвърлят светлина върху случая.
Това се случва, след като аржентския президент се сблъска с ответни реакции и призиви за импийчмънт за популяризирането на монета, за която се твърди, че е предназначена за подкрепа на малкия бизнес в Аржентина, която достигна връхна точка на пазарна капитализация от $4.5 милиарда, преди да се срине с над 90%, подхранвайки обвиненията в измама.
Скандалът, наречен „Libragate“, накърни сериозно публичния имидж на Милей и попречи на политическата му инерция, тъй като той е изправен пред ключови избори по-късно тази година.
На скорошната крипто среща на върха в Белия дом, Сергей Назаров, съосновател на Chainlink, сподели наблюдения за променящата се позиция на администрацията на САЩ относно криптовалутите.
Кати Ууд от ARK Invest твърди, че назряват икономически проблеми, дори ако правителството на САЩ все още не го вижда.
Според последното проучване на Фед, проведено от CNBC, пазарите на акциите и дигиталните активи продължават да се понижават, тъй като опасенията за потенциална рецесия нарастват.
Нарастващата икономическа несигурност тласка инвеститорите и централните банки към златото, като страховете от отслабването на щатския долар стимулират търсенето на благородния метал, според Даан Струйвен, съръководител на отдела за глобални проучвания на суровините в Goldman Sachs.