Разследването на предполагаемата връзка на аржентинския президент Хавиер Милей със скандала с криптовалутата LIBRA доведе до иск за замразяване на активи на стойност до $110 милиона.
Прокурорът Едуардо Тайано поиска също така да бъдат възстановени изтритите публикации в социалните медии, особено тези, в които Милей изглежда е подкрепял базирания на Solana меме токен.
Тайано има за цел да проследи финансовите движения, свързани с LIBRA, като получи записи на всички транзакции от пускането ѝ на пазара, като се фокусира върху скока в обема на търговията около 14-15 февруари. Полагат се усилия за замразяване на определени замесени портфейли и се отправят международни искания за достъп до данни от чуждестранни крипто борси.
Въпреки че Милей оттегли първоначалната си подкрепа, данните свидетелстват, че вътрешни лица, свързани с екипа на LIBRA, са осребрили приблизително $107 милиона преди драматичния срив на токена. Освен това наскоро $4.5 милиона бяха преместени от един портфейл, като се смята, че част от средствата са използвани за закупуване на друга меме монета – POPE, вероятно като част от опит за пране на активите.
Прокурорът иска също така телефонни разпечатки, дневници на посетителите от офисите на Милей и интервюта с блокчейн специалисти, които биха могли да хвърлят светлина върху случая.
Това се случва, след като аржентския президент се сблъска с ответни реакции и призиви за импийчмънт за популяризирането на монета, за която се твърди, че е предназначена за подкрепа на малкия бизнес в Аржентина, която достигна връхна точка на пазарна капитализация от $4.5 милиарда, преди да се срине с над 90%, подхранвайки обвиненията в измама.
Скандалът, наречен „Libragate“, накърни сериозно публичния имидж на Милей и попречи на политическата му инерция, тъй като той е изправен пред ключови избори по-късно тази година.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.