След скандалния срив на стабилната монета TerraUSD (UST) и криптовалутата Terra (LUNA) на Terraform Labs, разследването на компанията от страна на южнокорейската прокуратура се засилва, като властите издават заповед, която не позволява на ключовите дизайнери на Terra да напускат страната.
Действително, Съвместният екип за разследване на престъпления, свързани с финансови средства и ценни книжа, към Южната районна прокуратура на Сеул наскоро наложи забрана за напускане на страната на „г-н А.“ в рамките на своето разследване, съобщи южнокорейската медия JBTC на 20 юни.
Според доклада „г-н А“ е казал по-рано на медията, че е разговарял с До Куон, главния изпълнителен директор на Terraform Labs, за когото се твърди, че му е казал, че е „спечелил достатъчно пари, за да си купи остров„. Г-н А също така е казал на репортерите, че Куон тайно е продавал криптовалутата на институции, за да може да събере големи суми пари.
В рамките на разследването прокурорите се интересуват дали събраните по този начин средства са били използвани за изкуствено повишаване на цената на монетата. Освен това в доклада се посочва, че действията на прокуратурата повишават възможността за започване на принудително разследване, което ще включва заповеди за претърсване и изземване, както и призоваване на ключови служители.
Междувременно ново проучване посочи, че сривът на Terra може да е бил вътрешна работа, тъй като портфейлът, идентифициран като „атакуващ“ поради генериране на транзакция, която е предизвикала срива, всъщност е бил поддържан от Terraform Labs.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Не се притеснявайте за инвестицията ви в Биткойн, съветва президентът на Салвадор
На всичкото отгоре Terraform Labs е обвинена в изпирането на $4.8 милиона чрез южнокорейска фиктивна компания в сложна схема, включваща „консултантска фирма за блокчейн К„, базирана в Сеул.
В края на май бе съобщено, че сривът е подтикнал и южнокорейските власти да сформират комитет, който да се съсредоточи върху строгата регулация и надзор на криптоиндустрията до одобряването на Рамковия закон за дигиталните активи и стартирането на правителствена агенция.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.