След скандалния срив на стабилната монета TerraUSD (UST) и криптовалутата Terra (LUNA) на Terraform Labs, разследването на компанията от страна на южнокорейската прокуратура се засилва, като властите издават заповед, която не позволява на ключовите дизайнери на Terra да напускат страната.
Действително, Съвместният екип за разследване на престъпления, свързани с финансови средства и ценни книжа, към Южната районна прокуратура на Сеул наскоро наложи забрана за напускане на страната на „г-н А.“ в рамките на своето разследване, съобщи южнокорейската медия JBTC на 20 юни.
Според доклада „г-н А“ е казал по-рано на медията, че е разговарял с До Куон, главния изпълнителен директор на Terraform Labs, за когото се твърди, че му е казал, че е „спечелил достатъчно пари, за да си купи остров„. Г-н А също така е казал на репортерите, че Куон тайно е продавал криптовалутата на институции, за да може да събере големи суми пари.
В рамките на разследването прокурорите се интересуват дали събраните по този начин средства са били използвани за изкуствено повишаване на цената на монетата. Освен това в доклада се посочва, че действията на прокуратурата повишават възможността за започване на принудително разследване, което ще включва заповеди за претърсване и изземване, както и призоваване на ключови служители.
Междувременно ново проучване посочи, че сривът на Terra може да е бил вътрешна работа, тъй като портфейлът, идентифициран като „атакуващ“ поради генериране на транзакция, която е предизвикала срива, всъщност е бил поддържан от Terraform Labs.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Не се притеснявайте за инвестицията ви в Биткойн, съветва президентът на Салвадор
На всичкото отгоре Terraform Labs е обвинена в изпирането на $4.8 милиона чрез южнокорейска фиктивна компания в сложна схема, включваща „консултантска фирма за блокчейн К„, базирана в Сеул.
В края на май бе съобщено, че сривът е подтикнал и южнокорейските власти да сформират комитет, който да се съсредоточи върху строгата регулация и надзор на криптоиндустрията до одобряването на Рамковия закон за дигиталните активи и стартирането на правителствена агенция.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.