Бутерин потвърди положителната си позиция по въпроса за децентрализацията, заявявайки, че чрез разработването на „по-добри“ децентрализирани платформи, крипто общността трябва да може да отнеме властта от централизираните крипто обмени.
Определено, лично се надявам централизираните борси да горят в ада, колкото е възможно повече.
Създателят на Етериум критикува централизираните платформи, за това, че могат да решават кои криптовалути ще „станат големи“. Според Бутерин те правят това като начисляват „тези луди такси за регистрация от десет до петнадесет милиона долара„. След това добави, че по-нататъшната децентрализация ще допринесе за „блокчейн ценностите“ на „отвореност и прозрачност“.
Децентрализираните борси (DEX), за разлика от централизираните, са изградени по такъв начин, че да позволяват на потребителите да запазят собствеността си върху криптовалутите си и частните ключове. DEX също имат недостатъци – относителната липса на ликвидност в сравнение с техните централизирани партньори е един от недостатъците.
В интервюто Бутерин цитира един пример, за да демонстрира предимствата на сегашната децентрализация на Етериум: „ако някой опре пистолет до главата му и каже да напише твърд форк“, определено ще го направи. Обаче „относително малко“ потребители ще изтеглят и пуснат актуализацията, а според Бутерин това „се нарича децентрализация“.
Степента на децентрализация на самия Етертеум е поставена под въпрос от някои експерти, които цитират например възможността за тайно споразумение между минните басейни за манипулиране на мрежата.
По време на писане на статията, Етериум е втората по големина криптовалута с пазарна капитализация от около 47,5 милиарда долара.
Етериум може да не е най-бързият или най-евтиният блокчейн, но именно затова институционалните инвеститори го приемат с ентусиазъм.
Крипто пазарите са под натиск от месеци и много инвеститори задават един и същ въпрос – къде точно се намираме в цикъла на пазара на алткойните?
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]
Руският държавен гигант в областта на отбраната и технологиите Rostec разкри планове за пускане на стабилна монета, обвързана с рублата, и платформа за дигитални плащания до края на 2025 г., което е една от най-значимите стъпки на страната към финансова инфраструктура, базирана на блокчейн.