Виталик Бутерин наскоро заяви, че твърде високите лихвени проценти на протоколите за децентрализирани финанси крият известни рискове.
Съоснователят на Етериум наскоро коментира високата доходност на DeFi протоколите. Според него, “децентрализираните финанси не трябва да бъдат за оптимизиране на доходността. По-скоро, ние трябва да солидифицираме и подобряваме няколко основоположни елемента: синтетичните токени за фиат и няколко големи актива (т.е. стабилни монети), оракули (за пазарите на предсказания, т.н.), DEX, поверителност…”
“Лихвени проценти , които са значително по-високи от тези при традиционните финанси са по своята същност или временен арбитраж или идват с неуточнени рискове.”
Миналата година, по време на Ethereal конференцията в Тел Авив, Бутерин предупреди за рисковете на DeFi, подчертавайки, че рискът от провал при тях не е нулев.
Сравнявайки лихвите на DeFi протоколите за заемане с тези на традиционните институции, първите са значително по-високи.
Според данни от DeFi Rate, лихвите при Nuo за USDC имат средна 30-дневна доходност от 10.25%. Aave , който е сред по-популярните протоколи, отчита средно 4.28% за USDC, а Compound – най-големият DeFi протокол – отчита средно 4.12% на USDT депозити.
Чарлз Хоскинсън разкри нови разработки в мрежата на Cardano, Midnight, фокусирана върху поверителността, включително масивна мулти-верижна airdrop инициатива, насочена изцяло към потребителите на дребно.
Binance разширява гамата си от деривати с въвеждането на нов безсрочен фючърсен договор, базиран на Civic (CVC). Това е ход, който е в съответствие с по-широката стратегия на платформата за диверсифициране на фючърсните си предложения и задоволяване на нарастващото търсене от страна на потребителите.
BTCS се ориентира към Етериум, като разкрива планове да натрупа до $57.8 милиона в ETH като част от по-широка инфраструктура и разширяване на стейкинга.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.