Виталик Бутерин отговори на опасенията относно отдадеността на Етериум на децентрализацията след забележките на Петер Силаги, ключов разработчик в екипа.
Силаги публично ирази загриженост относно посоката на развитие на Eтериум и потенциалната централизация.
В отговор Бутерин категорично отрече твърденията, че екипът се движи към централизация. Той изтъкна дискусиите от неотдавнашния семинар на Фондацията за разработки, насочени към намаляване на централизацията, включително проучване на алтернативни модели на предлагане, подобряване на списъците за включване и оптимизиране на избора на форкове въз основа на включването на транзакции. Бутерин спомена и усилията за ускоряване на внедряването на механизма Orbit с цел намаляване на изискванията за депозит за стейкинг.
Споровете започнаха, когато Силаги разкритикува предложената актуализация PeerDAS, което би увеличило размера на блоба на Етериум до 32 MB. Разработчикът твърдеше, че това може да затрудни участието на домашните стейкъри, което потенциално да подкопае децентрализацията. Коментарите му в социалните медии подсказваха, че изследователският екип прави компромис с децентрализацията в името на проверката.
Отговорът на Бутерин има за цел да успокои общността, че децентрализацията остава основен приоритет в развитието на Етериум. Този дебат отразява продължаващите дискусии в екосистемата на Етериум относно балансирането на технологичния напредък с принципа на децентрализация.
В по-широка перспектива Бутерин вече е сравнявал децентрализацията на Етериум с тази на Биткойн и други мрежи. На ETHCC в Брюксел той отбеляза, че мрежата на Етериум е по-децентрализирана от тази на Биткойн, където няколко пула за добив контролират значителна част от изчислителната мощност. Това сравнение подчертава ангажимента на Етериум към децентрализирана структура в хода на нейното развитие.
Нов доклад на платформата за ончейн анализ Santiment идентифицира изявени крипто проекти, които отбелязаха най-големите печалби по различни показатели за ефективност през юни 2025 г.
Мярката е вследствие на рутинните оценки на активите на борсата, които имат за цел поддържане на стандартите за качество и защита на потребителите.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.
След като Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) вече даде зелена светлина на спот ETF-ите за Биткойн и Етериум, вниманието сега се насочва към следващата вълна от борсово търгувани фондове, обезпечени с криптовалути.