Следвайки действията на конкуриращи се комуникационни приложения като Telegram, Line и Kik, най-новото, което се надява да влезе в крипто сферата, е Viber.
Viber е услуга за незабавни съобщения по IP, първоначално разработена в Израел. Тя бе купена от японския онлайн гигант Rakuten през 2014 г. за 900 милиона долара, а сега има над един милиард регистрирани потребители по целия свят. Нейното дружество майка, което обяви плановете си да стартира „Rakuten токен“ на базата на съществуващата си програма за лоялност през февруари, понастоящем изучава руското право, за да стартира монетата чрез Viber в Русия през 2019 г.
„Нашата компания-майка създава токена Rakuten: криптовалута, която се поддържа от цялата екосистема Rakuten“, каза изпълнителният директор на Viber Djamel Agaoua пред репортери във вторник според руската информационна агенция Tass. „Тази монета Rakuten ще бъде продаваема във Viber“, а токена ще се появи във Viber портфейла, отбеляза той. „Много скоро ще можете да изпратите някои Rakuten токени и да ги търгувате срещу рубли, долари и евро, с евентуални прехвърляния към банкови сметки в зависимост от руското законодателство“.
Водещите комуникационни приложения вече са част от екосистемата за криптовалути. През 2017 г. Kik Messenger, който има над 300 милиона регистрирани потребители и е популярен предимно сред тийнейджърите, е събрал почти 100 милиона долара от повече от 10 000 инвеститори на ICO в 117 държави за своя Kin Token. Telegram събра огромната сума от 1,7 млрд. Долара по-рано тази година от малка група инвеститори само в очакване на ICO, което в крайна сметка не беше необходимо.
И само миналата седмица бе съобщено, че операторът на Line, най-популярното приложение за разговори в Япония с приблизително 200 милиона потребители в цял свят, потвърди предстоящото стартиране на собствената си борса за криптовалути, наречен Bitbox. Новата платформа ще включва повече от 30 от най-популярните криптовалути, предлагащи „ниски търговски такси“. С подкрепа на 15 езика, новата борса ще започне в световен мащаб, с изключение на две държави.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.