Консенсусът за доказателство за работа на Bitcoin мрежата за копаене е тема на дебати за околната среда, социалните въпроси и управлението от дълго време и ново проучване може само да добави към нарастващите спорове около въглеродния отпечатък на флагманската криптовалута.
Нов доклад, озаглавен „Преглед на въглеродния отпечатък на Bitcoin„, публикуван в рецензираното научно списание Joules, подчертава, че забраната за добив на криптовалута в Китай може да не е допринесла за намаляването на въглеродния отпечатък на Bitcoin мрежата, както се разпространява от много фенове на криптовалутата – напротив, той се е увеличил със 17%.
Китай беше основният център за Bitcoin миньорите преди май 2021 г. и представляваше повече от 60% от общия хашрейт на Bitcoin мрежата. Въпреки това, пълната забрана, наложена от правителството, доведе до миграцията на повечето от криптодобивните ферми извън страната. Делът на хеширащата мощност за добив на BTC в Китай падна от над 60% през май до почти нула през август, като миньорите се преместиха в Съединените щати, Русия и Казахстан.
Крипто експертите прогнозират, че миграцията на миньорите извън Китай не само ще направи добива на BTC по-децентрализиран, както и по-екологичен, но новият доклад на Joule показва друго. Новият доклад подчерта, че количеството възобновяема енергия, използвана за захранване на BTC добива, е намаляло от 42% на около 25% от миналия август.
Проучването проследява източника на електричество, захранващо добивните операции, за да се изчислят въглеродните емисии на Bitcoin мрежата и установява, че най-големият крипто блокчейн излъчва 65 мегатона въглероден диоксид годишно. Проучването заключава, че миньорите в Китай са по-фокусирани върху възобновяемата енергия, отколкото повечето от най-големите криптодобни страни днес.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: NFT пазара OpenSea успешно завърши миграцията си
Алекс де Врaйс, един от авторите на доклада, каза следното:
Проучването като цяло подчертава как добивът на Bitcoin стана още по-мръсен след репресиите върху добива в Китай от миналата година. Много от хидроенергийните миньори, които преди са имали достъп тук, сега са заменени с природен газ (в САЩ). На всичкото отгоре електричеството, базирано на въглища в Казахстан, също е по-мръсно от китайското електричество, базирано на въглища. Като цяло, това прави добива, базиран на доказателство за работа, още по-въглеродно интензивен, отколкото вече беше.
Проучването на списанието Joule допълнително противоречи на доклад, изтъкнат от Съвета за добив на Bitcoin, ръководен от главния изпълнителен директор на MicroStrategy Майкъл Сейлър, който твърди, че мрежата на Bitcoin използва до 66% устойчива енергия.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?