Консенсусът за доказателство за работа на Bitcoin мрежата за копаене е тема на дебати за околната среда, социалните въпроси и управлението от дълго време и ново проучване може само да добави към нарастващите спорове около въглеродния отпечатък на флагманската криптовалута.
Нов доклад, озаглавен „Преглед на въглеродния отпечатък на Bitcoin„, публикуван в рецензираното научно списание Joules, подчертава, че забраната за добив на криптовалута в Китай може да не е допринесла за намаляването на въглеродния отпечатък на Bitcoin мрежата, както се разпространява от много фенове на криптовалутата – напротив, той се е увеличил със 17%.
Китай беше основният център за Bitcoin миньорите преди май 2021 г. и представляваше повече от 60% от общия хашрейт на Bitcoin мрежата. Въпреки това, пълната забрана, наложена от правителството, доведе до миграцията на повечето от криптодобивните ферми извън страната. Делът на хеширащата мощност за добив на BTC в Китай падна от над 60% през май до почти нула през август, като миньорите се преместиха в Съединените щати, Русия и Казахстан.
Крипто експертите прогнозират, че миграцията на миньорите извън Китай не само ще направи добива на BTC по-децентрализиран, както и по-екологичен, но новият доклад на Joule показва друго. Новият доклад подчерта, че количеството възобновяема енергия, използвана за захранване на BTC добива, е намаляло от 42% на около 25% от миналия август.
Проучването проследява източника на електричество, захранващо добивните операции, за да се изчислят въглеродните емисии на Bitcoin мрежата и установява, че най-големият крипто блокчейн излъчва 65 мегатона въглероден диоксид годишно. Проучването заключава, че миньорите в Китай са по-фокусирани върху възобновяемата енергия, отколкото повечето от най-големите криптодобни страни днес.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: NFT пазара OpenSea успешно завърши миграцията си
Алекс де Врaйс, един от авторите на доклада, каза следното:
Проучването като цяло подчертава как добивът на Bitcoin стана още по-мръсен след репресиите върху добива в Китай от миналата година. Много от хидроенергийните миньори, които преди са имали достъп тук, сега са заменени с природен газ (в САЩ). На всичкото отгоре електричеството, базирано на въглища в Казахстан, също е по-мръсно от китайското електричество, базирано на въглища. Като цяло, това прави добива, базиран на доказателство за работа, още по-въглеродно интензивен, отколкото вече беше.
Проучването на списанието Joule допълнително противоречи на доклад, изтъкнат от Съвета за добив на Bitcoin, ръководен от главния изпълнителен директор на MicroStrategy Майкъл Сейлър, който твърди, че мрежата на Bitcoin използва до 66% устойчива енергия.
Робърт Кийосаки, авторът на книгата „Богат татко, беден татко“, насърчи инвеститорите да увеличат дяловете си в Биткойн, тъй като криптовалутата се доближава до потенциален нов исторически връх.
Биткойн (BTC) отбеляза значителен ръст на входящите потоци от базирани в САЩ инвеститори, което е сигнал за нарастващ оптимизъм преди встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент в понеделник.
Децентрализираното финансиране, базирано на Биткойн (BTCFi), преживя трансформационна година през 2024 г., подхранвана от априлското халвинг събитие, рязкото покачване на цените на Биткойн и голямото развитие на инфраструктурата.
Marathon Digital отбеляза предстоящото встъпване в длъжност на Доналд Тръмп като 47-ия президент на САЩ с уникален блокчейн трибют.