След годишния колапс на цените на криптовалутите, финансовият надзор на Обединеното кралство (Financial Conduct Authority - FCA) провежда два пъти повече разследвания, свързани с крипто, отколкото през май тази година.
FCA разследва 50 фирми, за които смята, че работят незаконно в капацитет за финансови услуги без разрешението на организацията. Седем докладa са подадени до FCA от служители на крипто бизнеси тази година.
Според източник, това може би се дължи на нарастване на оплакванията за измами от недоволни инвеститори.
През октомври бе съобщено, че FCA се готви да усъвършенства позицията си относно регулирането на обмена на крипто активи в подготовка за евентуално разширяване на регулаторния надзор извън обмена, който се занимава единствено с крипто деривати, като например ценни книжа и фючърси.
Към средата на октомври, FCA създават „Оперативна работна група“ за справяне с тези въпроси. Оттогава те публикуват доклад по темата за крипто активите и нормативната уредба на правителството на Обединеното кралство.
Докладът обаче изглежда само предварителен. Там се стига до заключението, че съображенията трябва да бъдат разширени до 2019 г., за да се реши „дали регулаторният периметър изисква удължаване по отношение на крипто активите, които имат сходни характеристики с определени инвестиции, но попадат извън периметъра“ – например недеривативни продукти.
Ето защо няма категорична индикация, че увеличаването на разследванията се дължи на промяна в политиката. В този момент правителството на Обединеното кралство не разполага с обща регулаторна рамка за справяне с крипто обмени и токени, но ще „проведе консултация в началото на 2019 г.“, за да разработи такава.
Засега те просто ще продължат да предупреждават инвеститорите за рисковете и да „наблюдават потенциалните последици от крипто за финансовата стабилност“.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.
Изпълнителният директор на Ripple Брад Гарлингхаус обяви в петък, че компанията официално оттегля кръстосаната си жалба в дългогодишната си съдебна битка с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), което е знак за окончателен ход към приключване на продължаващия от години случай.