На 17 май Комитетът на Камарата на общините в Обединеното кралство публикува доклад, в който се посочва, че инвестирането в необезпечени криптоактиви и търгуването с тях прилича на хазарт.
Комитетът подчерта необходимостта от регулиране на криптоактивите, за да се стимулират иновациите, като същевременно се намалят ефективно рисковете.
🚨 Published today 🚨
🪙 We’ve just published our report on cryptoassets, setting out our recommendations for the Government’s approach to regulating this market.
📗 Learn more and read the report in full 👇https://t.co/CK7CVH2pQ1 pic.twitter.com/GvDQfiGhPU
— Treasury Committee (@CommonsTreasury) May 16, 2023
В доклада се твърди, че спекулациите на потребителите с активи като Биткойн и Етериум носят значителни рискове и правителството трябва да възприеме различен подход, за да защити потребителите от потенциални вреди.
Една от ключовите препоръки в доклада е да се класифицират необезпечените криптоактиви като подобни на хазарт.
В доклада се предлага, че тъй като криптовалутите нямат присъща стойност и цените им се колебаят значително, те следва да се регулират по-скоро като хазарт, отколкото като финансови услуги.
В Обединеното кралство хазартът се регулира от Комисията по хазарта съгласно Закона за хазарта от 2005 г. В тази рамка се предоставят насоки и се прилагат мерки за предотвратяване на проблемни хазартни игри, включително за борба с прането на пари и финансирането на тероризма.
Тя обхваща различни бизнеси, като бинго зали, лотарии, игрални зали, магазини за залагания, компании за онлайн залагания и казина.
Чарлз Рандъл, бивш председател на Органа за финансово поведение (FCA), подкрепя идеята, че спекулативните криптоинвестиции са форма на хазарт и следва да бъдат съответно регулирани и облагани с данъци.
FCA също така изтъква нарастващия проблем с пристрастяването към крипто хазарта и ограничения контрол, който се прилага за защита на уязвимите потребители.
Чарлз Рандъл, бивш председател на Органа за финансово поведение (FCA), сподели мнението, че спекулативните крипто инвестиции приличат на хазарт и следва да подлежат на подходящо регулиране и данъчно облагане.
FCA също така изразява загриженост във връзка с нарастващия проблем с пристрастяването към хазартните игри с криптовалути и ограничените предпазни мерки за защита на уязвимите лица.
В съответствие с утвърждаването на Обединеното кралство като водещ световен център за криптоактиви, правителството има за цел да предостави ясни законодателни насоки за криптовалутите в рамките на следващата година.
Целта е да се въведат последователни разпоредби за криптоактивите и транзакциите, като те се третират еднакво. Министър-председателят Риши Сунак подчерта този подход, за да затвърди позицията на Обединеното кралство като център за криптоактиви.
Крипто индустрията отбеляза значителен растеж през последното десетилетие, като Обединеното кралство играе важна роля. Това може да се отдаде на добре установения финансов сектор на страната, който е насърчил развитието на крипто индустрията.
Доклад на Схемата за компенсиране на финансовите услуги (FSCS) разкрива, че 91% от пълнолетните потребители в Обединеното кралство са запознати с криптовалутите.
Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.
Европейският съюз даде одобрение на 10 компании, което им позволява да емитират стабилни монети в съответствие с новата рамка за пазарите на крипто активи (MiCA).
Сривът на аржентинския токен Libra разпали отново дебатите за необходимостта от по-силна регулаторна рамка за меме монетите.
Високопоставен служител от Федералния резерв на САЩ настоява за ново законодателство, което да позволи на традиционните финансови институции да емитират стабилни монети, обезпечени с американски долар.