Обединеното кралство се стреми към стабилна регулаторна рамка за криптовалутите, като планира да въведе всеобхватни правила до 2026 г.
Този ход идва в момент, когато страната се бори с бързо разрастващия се крипто пазар и все по-големия брой хора, приемащи дигитални валути.
Органът за финансово поведение (FCA) разкри намерението си да представи поредица от документи за обсъждане до края на 2024 г., в които ще бъдат разгледани ключови теми като пазарната злоупотреба, оповестяването на информация и стабилните монети.
През следващата година FCA ще насочи вниманието си към въпроси като платформи за търговия с криптовалути, стейкинг и кредитиране. До 2026 г. агенцията има за цел да създаде цялостна регулаторна система за крипто сектора, внасяйки така необходимата яснота на пазара.
Последните доклади на FCA подчертават нарастващото присъствие на криптовалутите в Обединеното кралство, като близо 10% от населението – около 7 милиона възрастни – вече притежават крипто активи.
Нарастването на интереса идва на фона на глобални промени, включително благоприятен климат в някои региони за растеж на крипто сектора. Обединеното кралство се стреми да гарантира, че родните му стартъпи няма да се насочат към други държави, особено към САЩ, където крипто регламентите са с по-свободни политики.
Министърът на икономиката Тулип Сидик също подкрепи усилията, като обеща, че до началото на 2025 г. правителството ще представи проект за регулации, обхващащи области като криптовалутите, стабилните монети и стейкинг.
Този ангажимент бележи първата официална стъпка на новото лейбъристко правителство към управлението на все по-влиятелния крипто сектор. FCA подчерта, че подходът му ще бъде съвместен, като ще покани за принос както участниците в сектора, така и международните регулатори и потребителите.
Крипто регулациите на Обединеното кралство ще следват плътно стъпките на рамката на Европейския съюз за пазарите на крипто активи (MiCA), която се очаква да стартира до края на тази година. Това съгласуване е сигнал за нарастващ глобален консенсус относно необходимостта от структуриран надзор в бързо развиващия се свят на дигиталните активи.
Регулаторната среда, свързана с криптовалутите, продължава да бъде несигурна, като много представители на индустрията, включително главният оперативен директор на Bitwise Мат Хоуган, изразяват загриженост.
Централната банка на Иран (CBI) официално одобри нова регулаторна рамка за крипто индустрия в страната.
В ход, който може да привлече повече инвеститори в криптовалути, Чешката република въведе нов закон, който освобождава Биткойн и други криптовалути от данък върху капиталовите печалби, ако се държат повече от три години.
В неотдавнашно съобщение Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) разкри рекордните $17.1 милиарда под формата на финансови облекчения за финансовата 2024 година, значителна част от които идват от изпълнителни действия, свързани със сектора на криптовалутите.