Банката на Замбия (BoZ) публикува официално изявление, напомнящо на гражданите си, че криптовалутите "не са законно платежно средство в Република Замбия" и че само те имат изключителното право да издават валута, като по-нататък ги съветват да "съзнават рисковете, свързани с използване на криптовалути".
В изявлението бяха изброени обичайните страхове, свързани с крипто активите, включително тяхната роля в прането на пари и финансирането на тероризма, като същевременно се запазва ангажиментът да не се ограничават, а да се даде възможност за иновации.
Не е известно какво точно е подтикнало BoZ да издава своите изявления, като банката цитира само „нарастващ обществен интерес към криптовалутите, доказан от нарастващия брой запитвания, които BoZ получава“.
Част от изявлението на банката не е различно от подобно, направено през февруари от Комисията за ценни книжа и фондови борси в Замбия, в което призоват инвеститорите да бъдат предпазливи при обработката на активи, които са извън нейната юрисдикция.
Понастоящем Замбия е в цикъла на крипто новини, като страната е подписала меморандум за разбирателство с Medici Land Governance (MLG), дъщерно дружество на Overstock.com, през август, за да започне да използва блокчейн технология за съхранение на данни от регистъра за собственост на земя.
MLG по това време едновременно подписват споразумение със Световната банка, за да приложи метода си на практика в целия, така наречен развиващ се свят.
MLG и Световната банка, с подписването на своето съгласие, имат за цел да направят нещо като революция в способността на „развиващия се свят да осигури правата на собственост и необходимата инфраструктура за преодоляване на много от предизвикателствата“, по думите на създателя на Overstock.com Патрик Бърн, ентусиазиран про-блокчейн инвеститор.
Миналия месец MLG отново беше тема на новините, тъй като Бърн лично закупи 43% от компанията, което според главния изпълнителен директор на MLG, д-р Али Ел Хюсейни, „ще осигури на MLG допълнителния капитал, необходим за разработването на системи за Замбия, Световната банка и други потенциални партньори, така че всички хора да могат да използват имуществото си като обезпечение, за да влязат в световната търговия и пазари“.
Съобщението на BoZ предхожда това, което мнозина прогнозират, че ще бъде обща криза в икономиката на Замбия, тъй като невъзстановяемите заеми за развитие на страната, както от западни институции, като Международния валутен фонд (IMF) и Пекин, а това поражда корупция и заплаха за Замбия като цяло.
Дори и самият IMF наскоро е стигнал до извода, че заемите за развитие вероятно са причинили повече вреда, отколкото полза.
„Замбия се превърна в авторитарна държава“, според замбийски академик, цитиран от Economist, като самият вестник твърди, че „Замбия не може да продължи така, както до сега„. Описанията на президента на страната Едгар Лунгу и неговото правителство варират от „слаби“ до „все по-авторитарни“.
Мнозина са спекулирали, че хората, страдащи от несигурността на засегнатите икономики, като например Замбия, са перфектни кандидати за приемане на използването на криптовалути.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.