През миналата година, когато Биткойн (BTC) и криптовалутите като цяло се носеха на вълната на високите цени, доминатното положение на водещата криптовалута в света намаля, тъй като парите се насочиха към алткойни и други крипто активи.
През 2021 г. доминантността на Биткойн спадна значително от 63% през януари до едва 42% през май, a след това се понижи още повече и достигна дъно от 40% през декември.
Интересното в случая беше, че показателят остана нисък в условията на мечи пазар. В момента доминантността на актива е още по ниска – едва 38%. Има различни фактори обаче, които я поддържат ниска в сравнение с предишния мечи пазар от 2018 г.
В относителен план някои алткойни, най-вече Етериум (ETH), се справят много по-добре, отколкото при предишния мечи пазар. Освен това броят на съществуващите алткойни е много по-голям, отколкото преди.
ETH спадна с около 90% от историческия си връх от над $1,300 през януари 2018 г., за да завърши годината на ниво от около $90. Понастоящем активът е спаднал с около 70% от ноември миналата година, като се търгува за $1,284 към момента на писане на статията.
Доминантността на ETH също е намаляла от най-високата си стойност от 25% през юни 2017 г. до около 18% към момента на публикуване. Въпреки че доминантността на Етериум не е на най-високите си стойности от бичия пазар, тя все още е по-висока от предишните дъна на мечия пазар на BTC, които бяха по-малко от 10%.
Очевиден фактор, който поддържа ниско доминантно положение на Биткойн, е, че пазарът на стабилни монети също нарасна значително. Tether (USDT) е третият по големина токен след ЕTH по пазарна капитализация и понастоящем съставлява близо 8% от целия криптопазар. След това е BNB, търгуващ се за около $290 към момента на писане на статията, а след това е стабилната монета USDC, която съставлява 5% от пазара.
Един от основните отличителни белези, които винаги са различавали BTC от алткойните е, че активът се води сигурно убежище, подобно на златото.
Към днешна дата Биткойн губи статута си на сигурно убежище спрямо златото. От началото на годината BTC се е понижил с около 60%, докато златото се е понижило само с 1% за същия период от време.
Активът все още може да се използва за парични преводи, но стабилните монети могат да бъдат по-добри за тази цел, тъй като са по-малко волатилни.
В спекулативен план инвеститорите с по-висок апетит за риск може да бъдат по-привлечени от потенциалните печалби на алткойните, отколкото от мечтата Биткойн да достигне $100,000.
Очевидно е, че Биткойн губи на някои фронтове, но само времето ще покаже дали най-голямата криптовалута в света може да направи значително завръщане и отново да достигне главозамайващи нива.
Докато Strategy се превърна в синоним на корпоративно натрупване на Биткойн, Coinbase избра различен път.
Нов импулс заля пазара, като Етериум е един от най-печелившите алткойни.
Биткойн се търгува стабилно над нивото от $100,000, което предизвиква нов оптимизъм сред инвеститорите, но и повишава предпазливостта сред анализаторите, които следят за потенциални сътресения в бъдеще.
XRP преживява нова вълна на спекулативен импулс, като откритият интерес на пазарите на деривати се доближава до нива, невиждани през последния месец.