На фона на все по-мрачните икономически прогнози вероятността от рецесия в САЩ през следващата година е изключително висока, което прави паралел с условията през 80-те години на миналия век, когато този показател се покачи до около 90%-95% за продължителен период от време.
Всъщност вероятността за рецесия, измерена чрез спреда между 10-годишната и 3-месечната доходност, е забележително повишена – достигнала е най-високата си точка от началото на 80-те години на миналия век насам, според анализа, извършен от експерт в областта на финансите и икономиката, който е известен под псевдонима „Game of Trades„. Тази оценка беше споделена на 9 август.
Warning: Risk of a 2024 recession is extremely high, comparable to the 1980s pic.twitter.com/YQoRSF65a1
— Game of Trades (@GameofTrades_) August 9, 2023
Освен това, както анализаторът разясни в предишна публикация в платформата X (Twitter), „финансовите институции продължиха да затягат критериите си за отпускане на кредити„, което в исторически план предвещава предстояща рецесия, както се вижда от постоянния модел, при който от 1990 г. насам същественото затягане на стандартите за отпускане на кредити от страна на банките неизменно води до рецесия.
Banks have continued to tighten lending standards
Big rise in banks' tightening has systematically led to a recession since 1990 pic.twitter.com/7zwCBkMfSE
— Game of Trades (@GameofTrades_) August 9, 2023
В края на май, Майк Макглоун, известен специалист по суровините в Bloomberg, предупреди за нарастващата вероятност от рецесия в икономиката на САЩ. През юни той потвърди това мнение, като дори предположи, че предстоящият спад потенциално би могъл да се нареди сред „най-дълбоките икономически рестартирания в нашия живот„.
Неотдавна, в началото на юли, Стив Ханке, професор по приложна икономика в университета „Джонс Хопкинс“, подчерта, че е възможно рецесията да настъпи още през първото тримесечие на 2024 г. Ханке изтъкна тенденцията на паричното предлагане, което е отбелязало значителен спад от юли 2022 г. насам, като показател за предстоящ икономически спад.
Едновременно с това последиците от рецесията може да обхванат и някои неконвенционални сектори, включително сферата на криптовалутите, по-специално нейния водещ актив – Биткойн (BTC). МакГлоун отбеляза, че понастоящем Биткойн показва по-висок рисков профил в сравнение с Dow Jones Industrial Average (DJIA) – обстоятелство, което може да доведе до мечи последици поради връзката му с фондовия пазар.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.
Въпреки силното възстановяване на S&P 500, главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън счита, че инвеститорите може да пренебрегват предупредителните сигнали, които биха могли да означават проблеми за икономиката.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.