Уругвайската камара за финтех обяви създаването на специална комисия за разработване на крипто регулаторна рамка, съобщи BNamericas във вторник, 19-и юни.
Предполага се, че комисията ще насърчава иновациите, за да подпомогне укрепването и развитието на финансовата система на страната. Това ще включва борба срещу изпирането на пари, тероризма или трафика на наркотици, както и повишаване на прозрачността на отрасъла.
Докато Уругвай все още не е разработил специфични правила и стандарти за цифровите валути, финтех камарата приканва организациите, консултантите, предприемачите и държавните служители да сътрудничат за тях.
Уругвайската камара на бившия президент и основател на финтех Себастиан Оливера каза пред BNamericas, че регулаторните предложения ще преминат през установени институционални канали. Той съобщи, че камарата има за цел да привлече инвестиции и иновации в местната индустрия и да продължи да популяризира Уругвай като регионален технологичен център. Оливера добави:
Ние осъзнаваме, че никоя дейност не може да се развива извън регулаторната сфера, и това е особено вярно, когато говорим за финансовата система, поради което се фокусираме върху сътрудничеството с регулатора и всички останали заинтересовани страни. Във финтех обществото мечтаем Уругвай да се превърне в „крипто долината“ на Латинска Америка.
Миналия месец Марио Марсел, президентът на Централната банка на Чили, заяви, че обмисля регулирането на криптовалутите в страната, за да контролира рисковете. Той заяви, че „включването на регулацията ще позволи да има регистър на участниците в тези дейности и по този начин да има информация за наблюдение на свързаните с тях рискове“.
Властите в Казахстан изглежда са отворени за крипто и блокчейн иновация, планирайки да одобрят правилата за крипто регулации това лято. Управителят на Международния финансов център в Астана, Кайер Калиев заяви, че центърът работи с международни компании за разработване на подходящо регулиране и също така предоставя финансова помощ за подпомагане на иновациите в страната.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.