Международният валутен фонд (МВФ) призова за повече регулация по отношение на крипто индустрията, като посочи преобладаващото използване на тези дигитални активи в страни, които могат да се считат за корумпирани или имат строг капиталов контрол.
С пазарната капитализация на индустрията над $2 трилиона, секторът се разшири извън обхвата на регулациите в няколко държави.
Тази липса на единни регулации е основна причина за безпокойство за световните власти, включително МВФ. Докато страни като САЩ са разработили рамка, която предотвратява прането на пари, финансирането на тероризма и измамите чрез криптовалута – в няколко държави липсва такава рамка.
Скорошно проучване на МВФ проучи 55 държави, като установи, че крипто активите „могат да бъдат използвани за прехвърляне на приходи от корупция или за заобикаляне на капиталовия контрол“. В диапазона от 2,000 до 12,000 респонденти от всяка страна, участниците в проучването на МВФ бяха попитани дали са използвали или притежавали дигитални активи през 2020 г.
Миналата година МВФ сподели публикация в блог, в която се отбелязва как криптовалутата взаимодейства с традиционната финансова система, отбелязвайки, че на политиците е било трудно да наблюдават рисковете от тези взаимодействия поради липсата на регулации.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Крипто кит купува Биткойн за над $1 милион всеки ден
МВФ също така предложи как крипто секторът трябва да бъде регулиран в световен мащаб, като препоръчва лицензиране за доставчици на крипто услуги и установяване на ясни насоки и изисквания за регулирани финансови институции, изложени на крипто.
Въпреки че все още няма глобална регулаторна рамка за крипто, няколко държави удвоиха усилията си за регулиране на крипто. В Обединеното кралство, Органът за управление на финансовото поведение (FCA) е в челните редици на крипто регулациите, като наскоро обяви, че пет фирми са добавени към неговия одобрен списък с доставчици на крипто услуги в страната.
От 2020 г. регулаторът Обединеното кралство възложи на доставчиците на крипто услуги да бъдат лицензирани в страната, преди да започнат работа, и тези фирми, които не са официално регистрирани до предварително определения краен срок 31-ви март, ще бъдат принудени да закрият. По същия начин, САЩ в момента работи за осигуряване на по-ясна регулаторна рамка, но все още се бори с предоставянето на необходимата яснота.
Понастоящем неотдавнашната изпълнителна заповед на президента Байдън относно криптовалутите ще предостави така необходимата яснота в дългосрочен план. Европейският съюз (ЕС) също предприема стъпки напред в предоставянето на насоки за това как трябва да се регулират дигиталните активи.
Въпреки това, все още има много страни, като Индия, където криптовалутите не са регулирани. Въпреки че страната е наложила данък върху крипто, все още не е въведена регулаторна рамка за това как трябва да работи индустрията.
XRP Ledger (XRPL) ще претърпи значителна трансформация в управлението с потвърждаването на децентрализирана автономна организация (DAO).
Kraken стартира регулирана брокерска услуга за Австралия, насочена към институционални клиенти и потребители с висока нетна стойност с фокус върху крипто деривати.
Неотдавнашен доклад разкри, че съпругата на Джу Су, съосновател на несъществуващия крипто хедж фонд Three Arrows Capital (3AC), е продала луксозно имение в Сингапур за впечатляващата сума от $38.5 милиона, въпреки съдебната заповед за замразяване на активите им след обявяването на компанията в несъстоятелност.
Миналата сряда цените на златото надхвърлиха $2,800 за тройунция, поставяйки нов рекорд, след което претърпяха значителен спад.