В първия кръг от двугодишен спор за закриване на разплащателна сметка, принадлежаща на ферма за добив на криптовалута, UniCredit Bank е принудена да плати глоба от 131 милиона евро (около $143.8 милиона) на засегнатата компания.
Клонът на популярната италианска банка в Баня Лука, Босна и Херцеговина, беше извикан пред местния съд по дело, заведено от дъщерното дружество в страната на италианската компания за добив на криптовалута Bitminer Factory, както съобщи La Repubblica на 27-ми март.
В съдебния процес банката беше обвинена в неправомерно закриване на сметки, принадлежащи на компанията, която се описва като “първата и най-голяма минна ферма” в Италия. Съдът прие аргумента на компанията, че е претърпяла загуби и ѝ присъди 131 милиона евро обезщетение.
Компанията твърди, че закриването на нейните сметки е “попречило на първоначалното ѝ предлагане на монети (ICO) във връзка със стартиращ проект в сектора за добив на криптовалута с възобновяема енергия в Босна и Херцеговина”.
Bitminer Factory d.o.o Gradiska стартира в Босна и Херцеговина заради по-ниските разходи за електроенергия в страната, а засегнатите сметки бяха открити в UniCredit Bank Banja Luka.
След като прие първата инстанция от множеството искания, отправени от минната компания за изтегляне на добитата криптовалута, банката започна да ги отхвърля поради това, че “не може да прави бизнес с доставчици на цифрова валута и платформи за обмен”.
Съдът обаче постанови, че банката по никакъв начин не е доказала, че има писмени правила, забраняващи създаването на бизнес отношения с клиенти, занимаващи се с криптовалути.
Не Пропускай: Този алткойн лесно може да скочи с 400%, според Coin Bureau
Според местните медии банката вече е подала жалба срещу решението на съда, като твърди, че то “не е окончателно, обвързващо, нито изпълнимо”.
UniCredit добави, че нейната “възможна отговорност ще бъде определена само от окончателния резултат от всички налични процесуални средства за защита, а не преди внасянето на окончателна и обвързваща присъда от апелативния съд”.
Опитът на фермата да работи в Босна и Херцеговина беше повлиян от огромните количества електроенергия, консумирана при копаене на криптовалути с доказателство за работа (PoW), като Биткойн и по-ниските цени на електроенергията в страната.
Прочети Още: Етериум (ETH) е готов да избухне до над $6,000 – Bloomberg
Брайън Куинтенц, избран от Доналд Тръмп за председател на Комисията за търговия с фючърси на суровини (CFTC), разкри мрежа от връзки, свързани с криптовалути, и активи на стойност милиони, което повдигна въпроси преди потвърждаването му от Сената.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, алармира за това, което описва като началото на финансов хаос в САЩ – сценарий, който според него ще доведе до финансова разруха за милиони хора.
Милиардерът инвеститор Чамат Палихапитияалармира за нов закон, който според него може да ускори финансовия упадък на Америка.
Тайланд се готви да интегрира дигиталните активи в туристическата и финансовата си инфраструктура, като започне с пилотна програма, която ще позволи на посетителите да плащат с криптовалути чрез платформи, свързани с карти.