Националната банка на Украйна подчерта ограниченията за трансграничните транзакции, за да се избегне непродуктивното изтичане на средства от страната по силата на военно положение.
На 21-ви април Националната банка обяви мярката, което означава, че на лица ще бъде разрешено да купуват само активи, които незабавно се конвертират (разменят) за пари и които са свързани с квазикасови транзакции, като използват само собствената си валута, до максимум 100,000 UAH всеки месец (около $3,300).
Съответният лимит е приложим и за трансгранични peer-to-peer транзакции с безкасови транзакции, извършвани с използване на разплащателни карти, предоставени на сметки, открити в чуждестранна валута.
Според централната банка квазикасовите транзакции включват, наред с други неща, попълване на електронни портфейли, откриване на брокерски или валутни сметки, плащане на пътнически чекове, покупка на криптовалути и други.
Твърди се, че необходимите промени ще допринесат за подобряване на ситуацията на валутния пазар, което е основно условие за премахване на ограниченията в бъдеще, както и за намаляване на натиска върху международните резерви на Украйна.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн (BTC) се превръща в ‘обезпечение’, твърдят от Bloomberg
Има значителен обем на покупки на чуждестранна валута от банките за сетълмент на транзакции с международни платежни системи. Това също оказва допълнителен низходящ натиск върху валутния пазар.
По две причини Националната банка се намира в неудобна ситуация. От една страна, необходимостта от сетълменти с чуждестранни платежни системи произтича от украински граждани, които използват карти, издадени от украински банки, за закупуване на стоки и услуги в чужбина – от решаващо значение за милиони хора, принудени да се преместят.
Разплащателните карти обаче се използват и за плащане на квазикасови транзакции, до голяма степен за избягване на съществуващите ограничения на Националната банка, като инвестиране в чужбина, което е незаконно според военното положение.
Регулаторната среда, свързана с криптовалутите, продължава да бъде несигурна, като много представители на индустрията, включително главният оперативен директор на Bitwise Мат Хоуган, изразяват загриженост.
Централната банка на Иран (CBI) официално одобри нова регулаторна рамка за крипто индустрия в страната.
В ход, който може да привлече повече инвеститори в криптовалути, Чешката република въведе нов закон, който освобождава Биткойн и други криптовалути от данък върху капиталовите печалби, ако се държат повече от три години.
В неотдавнашно съобщение Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) разкри рекордните $17.1 милиарда под формата на финансови облекчения за финансовата 2024 година, значителна част от които идват от изпълнителни действия, свързани със сектора на криптовалутите.