Националната банка на Украйна подчерта ограниченията за трансграничните транзакции, за да се избегне непродуктивното изтичане на средства от страната по силата на военно положение.
На 21-ви април Националната банка обяви мярката, което означава, че на лица ще бъде разрешено да купуват само активи, които незабавно се конвертират (разменят) за пари и които са свързани с квазикасови транзакции, като използват само собствената си валута, до максимум 100,000 UAH всеки месец (около $3,300).
Съответният лимит е приложим и за трансгранични peer-to-peer транзакции с безкасови транзакции, извършвани с използване на разплащателни карти, предоставени на сметки, открити в чуждестранна валута.
Според централната банка квазикасовите транзакции включват, наред с други неща, попълване на електронни портфейли, откриване на брокерски или валутни сметки, плащане на пътнически чекове, покупка на криптовалути и други.
Твърди се, че необходимите промени ще допринесат за подобряване на ситуацията на валутния пазар, което е основно условие за премахване на ограниченията в бъдеще, както и за намаляване на натиска върху международните резерви на Украйна.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн (BTC) се превръща в ‘обезпечение’, твърдят от Bloomberg
Има значителен обем на покупки на чуждестранна валута от банките за сетълмент на транзакции с международни платежни системи. Това също оказва допълнителен низходящ натиск върху валутния пазар.
По две причини Националната банка се намира в неудобна ситуация. От една страна, необходимостта от сетълменти с чуждестранни платежни системи произтича от украински граждани, които използват карти, издадени от украински банки, за закупуване на стоки и услуги в чужбина – от решаващо значение за милиони хора, принудени да се преместят.
Разплащателните карти обаче се използват и за плащане на квазикасови транзакции, до голяма степен за избягване на съществуващите ограничения на Националната банка, като инвестиране в чужбина, което е незаконно според военното положение.
Дейвид Сакс, ръководител на крипто политиката в Белия дом, смята, че администрацията на Тръмп може да създаде ясни правила за дигиталните активи в рамките на половин година.
Каролин Фам, изпълняващата длъжността председател на CFTC, предприема стъпки за промяна на крипто регулирането с наскоро обявен форум на главните изпълнителни директори.
Американските законодатели продължават да разработват ново законодателство, насочено към регулиране на стабилните монети.
Предстоящите федерални избори в Германия могат да определят бъдещето на страната в областта на дигиталните финанси, като дебатите за регулациите и данъчното облагане на криптовалутите играят важна роля в кампаниите на партиите.