Новият закон, въведен в Украйна миналия месец, ще принуди всички граждани да разкрият колко криптовалута притежават, в допълнение към тази, собственост на техните близки роднини. Закон № 140-IX влиза в сила след изменение на Конституцията на Украйна.
Въпреки че законът влиза в сила в началото на следващата година, съществува чувство на объркване сред украинците, тъй като никъде в правната рамка на страната няма определение на думата криптовалута.
През последните няколко години Украйна страда от различни икономически предизвикателства, докато войната в Донбас, както и конфликтът в Крим, влошават нещата за икономиката на страната.
За да се справи с тeзи неприятности, както и да се установи противодействие на корупцията, украинското правителство активизира усилията си чрез нов закон, който беше въведен през 2009 г. и приет през 2014 г. Този закон също работи като система за разрешаване на конфликти на интереси.
Новото изменение на този закон признава потенциала на използването на криптовалутите при финансови престъпления, включително пране на пари, измами и финансиране на терористи.
Заедно с няколко служители от Националната банка на Украйна, всички служители на работна заплата ще бъдат обхванати от закона за противодействие на корупцията. Освен това, служителите във всяка компания, в която правителството притежава най-малко 50 процента дялов капитал, също биха попаднали под юрисдикцията на този закон.
Новото изменение също промени определението за „близки роднини“ и „членове на семейството“, така че дори непълнолетни трябва да бъдат документирани във формуляра за данък върху доходите, дори ако те не са част от едно и също домакинство.
Засега украинците се надпреварват да се запознаят с този нов закон и времето изтича, тъй като той ще влезе в сила от 01 януари 2020 г. съгласно Заключителните и преходните разпоредби на Закон № 140.
Независимо от това, тъй като наскоро Binance подписа меморандум за разбирателство (МoU) с Министерството на дигиталната трансформация на Украйна, може да не отнеме много време, докато украинските граждани не получат по-голяма яснота относно правния статус на криптовалутите в страната – включително как трябва да се разглеждат за данъчни цели.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.