Украинската полиция арестува четирима души във връзка с шест измамни борси.
Властите казват, че обвиняемите борси използват персонализиран CMS (система за управление на съдържанието) и привлича потребителите чрез уебсайтове за преразглеждане, в които са били имплантирани фалшиви положителни оценки.
Всички тези уебсайтове понастоящем са офлайн, като някои домейни пренасочват към други уебсайтове.
По същество те създадоха на пръв поглед легитимни уебсайтове, които улесняват обмена на криптовалути. Те получиха пари в eлектронни портфейли, регистрирани под фалшива самоличност, които използваха, за да източват пари от потребителите. Това е сравнително елементарно, въпреки че фалшивите оценки, които обвиняемите получиха за уебсайтовете им, може да са им помогнали да се случи това.
Броят на уебсайтовете, които обвиняемите оперират все още не е ясен, въпреки че полицейски служители са заявили, че очакват повече уебсайтове да бъдат открити. Полицията приканва потребителите да кажат, ако бъдат измамени, с надеждата да предоставят разследване в някаква посока.
Няколко полицейски управления работят съвместно за задържането на заподозрените, трима от които на възраст между 20 и 26 години са обвинени в шест измами.
Полицията нахлула в домовете на заподозрените и конфискувала няколко кредитни и дебитни карти, хард дискове, телефони, флаш памети, заедно с друго компютърно оборудване.
Украйна, която е наречена дивата източна част на криптовалутите, рядко стига до новините, като те говорят за регулирането на крипто. Както е известно, криптовалутите в Украйна са сива зона – нито правна, нито незаконна. Проект за предложение за регулиране на криптовалутите беше представен през октомври 2017 г., въпреки че нищо не се материализира.
По-рано през май бе съобщено, че Украйна е настроена потенциално да легализира криптовалутите, макар че е в ранна фаза.
Преди това украинските власти са заловили хиляди графични карти и минно оборудване, на стойност около 4 милиона долара във връзка с руските банкови сметки, финансиращи сепаратистки региони на Донецк и Луганск.
Мъж от Масачузетс бе осъден на шест години затвор, след като федералните власти разкриха неговата нелицензирана крипто операция, която е изпрала над $1 милион под прикритието на бизнес с вендинг машини.
Децентрализираната борса Cetus, изградена върху блокчейна на Sui, бе засегната от един от най-големите DeFi експлойти за годината, като загуби над $220 милиона в крипто активи.
Паника обхвана децентрализираните пазари в четвъртък, след като предполагаема уязвимост в Cetus Protocol предизвика масивно изтичане на ликвидност в няколко токена, базирани на Sui.
Усилията на инвеститорите в Биткойн SV да получат милиарди обезщетения от големите крипто борси до голяма степен се провалиха в Апелативния съд на Обединеното кралство.