Украинското правителство наскоро обяви плановете си да приеме регламента за пазарите на криптовалути (MiCA).
Това се случва малко след като парламентът на Европейския съюз одобри регламентите, които се приветстват като първата в света голяма цялостна регулаторна рамка за крипто. Очаква се този ход да помогне за интегрирането на криптоактивите в глобалната финансова система.
Ярослав Железняк, заместник-председател на Данъчната комисия на Украйна, наскоро заяви в канал в Telegram, че той и други регулаторни органи вече работят по прилагането на разпоредбите на MiCA, за да направят криптоактивите законни в Украйна.
Това е значително развитие, тъй като понастоящем Украйна се счита за държава кандидатка за членство в Европейския съюз и трябва ръчно да приложи разпоредбите.
Юрий Бойко, член на Националната комисия по ценни книжа и фондовия пазар (NKCPFR) заяви, че Украйна се готви да бъде една от първите държави, които ще въведат MiCA в националното законодателство. Проектозаконът е почти готов и скоро ще започнат дискусиите с основните заинтересовани страни.
Регламентът MiCA представлява единна законодателна рамка за крипто операциите в рамките на Европейския съюз.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: БРИКС се запасяват със злато в опит да детронират долара
Съветът на Европейския съюз все още трябва да одобри регламентите, но фактът, че те получиха значителна подкрепа от Парламента на ЕС, дава надежда за успешен резултат. Ако приемем, че те бъдат одобрени, се очаква регламентите да влязат в сила през 2024 г., което ще улесни предприятията, занимаващи се с криптовалути, да спазват правилата в целия ЕС.
Прилагането на регламентите на MiCA от страна на Украйна показва нейната отдаденост за хармонизиране с политиките на ЕС в крипто областта и потенциално постигане на членство в бъдеще.
Освен това се очаква тези правила да стимулират разширяването в рамките на украинския крипто сектор, който играе решаваща роля за издръжката на страната след руската инвазия в началото на 2022 г.
Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.