Украинското правителство наскоро обяви плановете си да приеме регламента за пазарите на криптовалути (MiCA).
Това се случва малко след като парламентът на Европейския съюз одобри регламентите, които се приветстват като първата в света голяма цялостна регулаторна рамка за крипто. Очаква се този ход да помогне за интегрирането на криптоактивите в глобалната финансова система.
Ярослав Железняк, заместник-председател на Данъчната комисия на Украйна, наскоро заяви в канал в Telegram, че той и други регулаторни органи вече работят по прилагането на разпоредбите на MiCA, за да направят криптоактивите законни в Украйна.
Това е значително развитие, тъй като понастоящем Украйна се счита за държава кандидатка за членство в Европейския съюз и трябва ръчно да приложи разпоредбите.
Юрий Бойко, член на Националната комисия по ценни книжа и фондовия пазар (NKCPFR) заяви, че Украйна се готви да бъде една от първите държави, които ще въведат MiCA в националното законодателство. Проектозаконът е почти готов и скоро ще започнат дискусиите с основните заинтересовани страни.
Регламентът MiCA представлява единна законодателна рамка за крипто операциите в рамките на Европейския съюз.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: БРИКС се запасяват със злато в опит да детронират долара
Съветът на Европейския съюз все още трябва да одобри регламентите, но фактът, че те получиха значителна подкрепа от Парламента на ЕС, дава надежда за успешен резултат. Ако приемем, че те бъдат одобрени, се очаква регламентите да влязат в сила през 2024 г., което ще улесни предприятията, занимаващи се с криптовалути, да спазват правилата в целия ЕС.
Прилагането на регламентите на MiCA от страна на Украйна показва нейната отдаденост за хармонизиране с политиките на ЕС в крипто областта и потенциално постигане на членство в бъдеще.
Освен това се очаква тези правила да стимулират разширяването в рамките на украинския крипто сектор, който играе решаваща роля за издръжката на страната след руската инвазия в началото на 2022 г.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.