На 20 април Европейският съюз одобри Регламента за пазарите на криптовалути (Markets in Crypto Assets - MiCA) с 517 гласа "за" и 38 "против".
Финализирането на регламента ще бъде на 16 май след официалното гласуване в Съвета. MiCA задължава крипто компаниите да се регистрират във всяка държава – членка на ЕС, като Европейският орган за ценни книжа и пазари и Европейският банков орган ще следят за спазването на изискванията от страна на крипто дружествата.
Членът на Европейския парламент, Крис Макманус, подкрепи регламента заради способността му да внесе прозрачност, да защити потребителите и да подпомогне финансовата стабилност.
Съгласно новите правила се изисква и оповестяване на въздействието на криптоактивите върху околната среда пред клиентите. Комисарят по финансовите услуги, Мейрад Макгинес, заяви, че са въведени предпазни мерки, за да се предотвратят някои от практиките, които доведоха до фалит на някои крипто оператори през последните месеци.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Изкуствен интелект с интересна прогноза за цената на Биткойн
Чанпен Джао, главен изпълнителен директор на Binance, сподели одобрението си за решението, заявявайки, че вече са налице изрични насоки за дейността на борсите за криптовалути в рамките на Европейския съюз.
Той също така добави, че компанията му е готова да адаптира бизнес практиките си, за да се съобрази напълно с разпоредбите в рамките на следващите 12-18 месеца.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.