Създателят на Litecoin направи интересен tweet, който се надяваме ще заземи наивните оптимисти.
Tweet-а остави много потребители с впечатлението, че неговият Twitter акаунт е хакнат. Причината за целия театър беше да научи крипто-общността, че няма безплатен обяд.
По-рано днес Чарли Лий публикува съобщение в Twitter, което гласи следното:
Само за ограничен период от време, давам 100 LTC. За да получите 1 LTC, първо ми изпратете 0,01 LTC. Побързайте, преди да свършат монетите!
Като цъкнете на линка, виждате следното съобщение:
Не, не давам монети безплатно. В бъдеще, не се заблуждавайте от tweets от мен [или нещо друго], казвайки, че ще ви пращам монети само ако първо ми платите. Ако звучи прекалено хубаво, за да е истина, е прекалено хубаво, за да е истина.
Цялото намерение зад тази каскада беше да се вдигне осведомеността за нарастващият брой измами в социалната мрежа. През последните няколко месеца измамните процъфтяват в Twitter чрез крадене на профили или създаване на нови, фалшиви такива. Измамниците обещават на потребителите, че ще изпратят посочената сума, след като потребителят изпрати пари в портфейла им. Много хора в Twitter загубиха монетите си и в крайна сметка не получиха нищо в замяна.
Измамата екалира, когато тези извършителите получиха фалшив, верифициран профил и промениха името на профила на „Tron Foundation„. Много хора от крипто-общността се хвана на въдицата, тъй като те вярваха, че Трон всъщност са раздавали криптовалути.
Измамниците все още просперират в социалната медийна платформа. Чарли Лий използва интелигентна стратегия, за да образова хората. Браво на него.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.