Турската полиция е задържала 62-ма души, докато продължават да разследват предполагаема 'exit' измама, която потенциално засяга 391,000 потребители и около $2 милиарда в инвестиции.
Вчера бе съобщено, основната турска крипто борса Thodex внезапно е спряла търговията и тегленията на фона на съобщения за полицейски акции. Днес, в допълнение към 62-те вече задържани в осем турски провинции, полицията е издала заповеди за задържане на още 16 души, според Associated Press.
Главната прокуратура на Истанбул вчера обяви, че започва разследване по случая след жалби от потребители на Thodex, загубили достъп до активите си. Оттогава се носят слухове, че собственикът на Thodex Фарук Фатих Озер е избягал от страната с намерението да измами потребителите с около $2 милиарда в крипто.
Макар да потвърждава, че той наистина е напуснал Турция за Албания, според AP, Озер отрича всички обвинения и твърди, че е напуснал по законни причини, свързани с бизнеса, уж за да се срещне с чуждестранни инвеститори.
Озер също се опита да се противопостави на страховете от ‘exit‘ измама, като твърди, че Thodex е обект на „клевета„, твърдейки, че търговията е спряна поради предполагаема кибератака. Преди това борсата беше обявила шестчасово прекъсване на 20-ти април.
Инцидента на Thodex се случи по време на песимистичен период за потребителите на крипто в Турция. Както отразихме, влиза в сила нова забрана от 30-ти април, която ще забрани разплащанията с крипто и ще забрани на платежните процесори да предлагат фиатни рампи.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.