Централната банка на Република Турция постигна значителен напредък в дигитализирането на националната си валута, като публикува превод на английски език на доклада си за първоначалната фаза на проекта за изследване и развитие на дигиталната турска лира на Централната банка.
Документът, публикуван първоначално на турски език миналата година, очертава напредъка в разработването на дигиталната валута на централната банка (CBDC), а от 19 февруари вече е достъпен и на английски език.
В доклада се описват подробно усилията на Централната банка за възстановяване и развитие от 2021 г. насам за проучване на осъществимостта и внедряването на дигитална турска лира. Основните компоненти включват система за дигитална идентичност, валутна система, абстрактен слой, слой за услуги и портфейл.
Забележително е, че абстракционният слой подобрява модулността, като позволява на компонентите да функционират самостоятелно за по-лесни актуализации. През 2022 г. банката CBRT извърши първите си пробни трансакции с дигиталната турска лира, отбелязвайки ключов момент в пътя на Турция към приемането на дигиталната валута.
В сътрудничество със Съвета за научни и технологични изследвания на Турция и компании като Aselsan и Havelsan, CBRT разработи Платформата за сътрудничество с дигитална турска лира. Проектирана като посредническа CBDC за търговия на дребно, тя набляга на високата оперативна съвместимост със съществуващите финансови продукти и услуги.
Вторият етап на проекта ще се съсредоточи върху смарт плащания и възможностите за офлайн транзакции, като протоколите предстои да бъдат определени. На тази фаза ще бъдат разгледани и правните и икономическите аспекти на въвеждането на цифровата валута. Банката има за цел да интегрира дигиталните транзакции в мобилните приложения на посредниците, въпреки че не е представен конкретен график за втория етап.
Проучването на Турция в посока дигитална лира е в унисон с усилията за създаване на регулаторна крипто рамка, която е от решаващо значение за спазването на изискванията на Специалната група за финансови действия. Докладът на CBRT подчертава ангажимента на Турция за дигитални иновации в нейните финансови системи, проправяйки пътя за бъдеще, в което дигиталните транзакции играят централна роля в икономиката.
Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.