Изправена пред дълбоки икономически предизвикателства, на които не е била свидетел от десетилетия, Турция активно преследва стратегии за привличане на чуждестранни инвестиции през 2024 г. с цел съживяване на икономиката си.
Енгин Аксой, председател на Асоциацията на международните инвеститори, разкри, че притокът на преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в Турция е достигнал $10.6 милиарда през 2023 г., отбелязвайки значителен спад спрямо приблизително $13.7 милиарда, регистрирани през 2022 г.
Този спад се дължи на приемането на неконвенционална парична политика в началото на 2023 г., която имаше за цел да се бори с рязко покачващата се инфлация чрез прилагането на ниски лихвени проценти – ход, който отблъсна чуждестранните инвеститори.
В отговор на намаляващото доверие на инвеститорите от юни 2023 г. под ръководството на министъра на финансите и държавната хазна Мехмет Шимшек страната промени икономическия си подход, преминавайки към цикъл на затягане на паричната политика.
Въпреки тези усилия и повишения интерес към турските активи след промяната на политиката притокът на преки чуждестранни средства остана ограничен. Турция продължава да се бори с увеличаващия се дефицит по текущата сметка и значително обезценената валута, което поставя предизвикателства пред чуждестранните инвеститори.
Анализаторите очакват потенциално съживяване на интереса към турските активи след общинските избори, насрочени за края на март. Мустафа Сонмез, икономист от Истанбул, изказа предположение, че хедж фондовете може да обмислят приток на средства, а турските акции да станат привлекателни. Въпреки това, за да има устойчиви дългосрочни инвестиции, Турция трябва да подобри регулаторната си рамка и да проведе структурни реформи.
Сонмез подчерта, че ако Турция успее да постигне предвиденото от правителството намаление на инфлацията от сегашните 65% до около 36% до края на годината, заедно с поддържането на цялостна макроикономическа стабилност, тя би могла да привлече повече ПЧИ.
Понастоящем основните източници на чуждестранни инвестиции в Турция са Европейският съюз, на който се падат 53% от общия обем, и страните от Близкия изток, на които се падат 18%. Страната възнамерява да диверсифицира портфейла си от чуждестранни инвестиции, като се ангажира активно с потенциални партньори от богатите на петрол страни от Персийския залив, канейки ги да участват в инфраструктурните ѝ мегапроекти като Истанбулския канал и градските болници, както разкрива вътрешен човек от правителството, говорил анонимно пред Xinhua.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.
…..и България иска ……..ама само иска!!!