Турският министър на финансите и финансите Мехмет Шимшек представи планове за крипторегулации, насочени към повишаване на сигурността на гражданите и намаляване на свързаните с тях рискове.
Предвид продължаващата борба на турската лира спрямо щатския долар, много турски граждани се насочиха към криптовалутите като предпочитана инвестиционна опция.
Съгласно предстоящите разпоредби Съветът за капиталовите пазари (СМК) ще поеме отговорността за надзора и регулирането на крипто борсите, приемайки рамка, подобна на надзора му върху традиционните финансови институции.
За да получат лиценз от CMB, крипто борсите ще трябва да се придържат към конкретни оперативни критерии, обхващащи аспекти като учредители и мениджъри, организационни отговорности, капиталови изисквания и задължения за AI инфраструктура.
Министър на финансите подчерта, че основната цел на регулацията на криптоактивите е да се създаде по-безопасна среда и да се елиминират потенциалните рискове.
Подходът няма за цел да бъде рестриктивен, а по-скоро е насочен към разсейване на несигурността и управление на възможните рискове. Едновременно с това правителството се стреми да улесни растежа на блокчейн технологията и на по-широката екосистема на криптоактивите.
Според данни от 2023 г. степента на проникване на криптовалутите в Турция достига 12.33%, като прогнозите предвиждат нарастване до 17.30% до 2028 г., което подчертава нарастващата популярност на този клас активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.
Изпълнителният директор на Ripple Брад Гарлингхаус обяви в петък, че компанията официално оттегля кръстосаната си жалба в дългогодишната си съдебна битка с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), което е знак за окончателен ход към приключване на продължаващия от години случай.