Турция въведе нови разпоредби, насочени към борбата с прането на пари и финансирането на тероризма в сектора на криптовалутите.
Новите правила, официално публикувани на 25 декември, изискват по-строг надзор върху транзакциите, които надхвърлят 15,000 турски лири (приблизително $425). Тези правила ще влязат в сила на 25 февруари 2025 г., като ще отбележат значителна промяна в подхода на страната към наблюдението на дигиталните активи.
Съгласно новата рамка от доставчиците на крипто услуги ще се изисква да събират данни за идентификация от потребителите, извършващи транзакции над прага от $425. Преводите от нерегистрирани портфейли също ще трябва да бъдат проверявани, като се гарантира, че тези операции са в съответствие с протоколите за борба с прането на пари (AML). Ако доставчикът не успее да събере необходимата информация, той може да категоризира транзакцията като „рискова“, с възможност да я спре или ограничи, а в някои случаи и да прекрати изцяло бизнес отношенията с изпращача.
Пазарът на криптовалути в Турция бележи бърз растеж, като се нарежда на четвърто място в света с очакван обем на търговията от $170 милиарда през септември 2023 г., изпреварвайки големи пазари като Русия и Канада. Тази експанзия е съпроводена с наплив от заявления за крипто лицензи, като до август 2024 г. 47 фирми кандидатстваха за одобрение от турския Съвет за капиталови пазари (СМК). Неотдавнашната регулаторна рамка на страната, въведена през юли 2024 г., предостави по-ясни насоки за крипто предприятията, което допринесе за този скок на активността.
Въвеждането на тези мерки привежда Турция в съответствие с глобалните усилия за регулиране на криптовалутната индустрия. Регламентът MiCA на Европа, който ще влезе в сила на 30 декември 2024 г., е друга важна стъпка към стандартизиране на надзора на криптовалутите. С тези нови регулации Турция се позиционира като ключов играч в глобалния крипто пазар, балансирайки растежа със засилен регулаторен контрол.
Базираната в САЩ адвокатска кантора Burwick Law, известна с фокуса си върху защитата на потребителите на дигитални технологии, обяви правни действия срещу PumpFun – спорна платформа, свързана с пускането на меме монети.
Стабилните монети, които някога се смятаха за надежден актив на крипто пазара, се превърнаха в най-използваната валута за незаконни дейности, като през 2024 г. представляват 63% от всички криминални транзакции, според доклад на Chainalysis за крипто престъпността.
Robinhood Markets Inc. и свързаните с нея брокери-дилъри се съгласиха да уредят обвиненията, повдигнати от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), за нарушаване на федералните закони за ценните книжа.
Binance и нейният основател Чанпен Джао сега са във фокуса на колективен иск, след като Върховният съд на САЩ отказа да разгледа жалбата им на 13 януари.