Турция въведе нови разпоредби, насочени към борбата с прането на пари и финансирането на тероризма в сектора на криптовалутите.
Новите правила, официално публикувани на 25 декември, изискват по-строг надзор върху транзакциите, които надхвърлят 15,000 турски лири (приблизително $425). Тези правила ще влязат в сила на 25 февруари 2025 г., като ще отбележат значителна промяна в подхода на страната към наблюдението на дигиталните активи.
Съгласно новата рамка от доставчиците на крипто услуги ще се изисква да събират данни за идентификация от потребителите, извършващи транзакции над прага от $425. Преводите от нерегистрирани портфейли също ще трябва да бъдат проверявани, като се гарантира, че тези операции са в съответствие с протоколите за борба с прането на пари (AML). Ако доставчикът не успее да събере необходимата информация, той може да категоризира транзакцията като „рискова“, с възможност да я спре или ограничи, а в някои случаи и да прекрати изцяло бизнес отношенията с изпращача.
Пазарът на криптовалути в Турция бележи бърз растеж, като се нарежда на четвърто място в света с очакван обем на търговията от $170 милиарда през септември 2023 г., изпреварвайки големи пазари като Русия и Канада. Тази експанзия е съпроводена с наплив от заявления за крипто лицензи, като до август 2024 г. 47 фирми кандидатстваха за одобрение от турския Съвет за капиталови пазари (СМК). Неотдавнашната регулаторна рамка на страната, въведена през юли 2024 г., предостави по-ясни насоки за крипто предприятията, което допринесе за този скок на активността.
Въвеждането на тези мерки привежда Турция в съответствие с глобалните усилия за регулиране на криптовалутната индустрия. Регламентът MiCA на Европа, който ще влезе в сила на 30 декември 2024 г., е друга важна стъпка към стандартизиране на надзора на криптовалутите. С тези нови регулации Турция се позиционира като ключов играч в глобалния крипто пазар, балансирайки растежа със засилен регулаторен контрол.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.